Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Engelsiz Müze ve Saraylar...

"Ulaşılabilir Türkiye için Kalan 7 Aylık Süre Uzatılmayacak"

Yerel yönetimlerin ulaşılabilirlik konusunda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Çayırova Belediyesi işbirliği ile düzenlenen 'Yerelden Genele 1. Engelsiz Hizmet Sempozyumu', Çayırovası'nda gerçekleştirildi. Sempozyumun kapanış konuşmasını yapan Aile ve

yapi.com.tr
"Ulaşılabilir Türkiye için Kalan 7 Aylık Süre Uzatılmayacak"

erel yönetimlerin ulaşılabilirlik konusunda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Çayırova Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 'Yerelden Genele 1. Engelsiz Hizmet Sempozyumu', Çayırovası'nda gerçekleştirildi. Sempozyumun kapanış konuşmasını yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Ulaşılabilirlik konusunda standartlara göre herkes görevini yerine getirmelidir, ulaşılabilir Türkiye için kalan 7 aylık süre uzatılmayacak” dedi.
 
26 Aralık’ta başlayan sempozyumun ilk gününde katılımcılara engelsiz yapılı çevrenin ve kentsel hizmetlerin özellikleri (açık alanlar, binalar ve toplu ulaşım) konusunda teknik bilgi verildi, ulaşılabilirlik tespit formları alanda uygulamalı olarak dolduruldu. İkinci gün ise istihdam, eğitim, sağlık, rehabilitasyon gibi konularda yerel yönetimlerce yürütülen özürlü hizmetleri ele alındı, yereldeki örnekler başta olmak üzere ülkemizde yürütülen öncü çalışmalara yer verildi. Sempozyumun son günü ise Marmara Bölgesindeki büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanları ulaşılabilirlik konusundaki çalışmalarını anlatarak iyi örnekleri sundular.

"Ulaşılabilirlik konusunda kaybedilecek zaman kalmadı"
 
Sempozyumun kapanışında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, üç gündür devam eden toplantılar zincirine ilk olarak Marmara Bölgesinden başlandığını, özellikle de yereldeki yöneticilerin, büyükşehir, il ve ilçe belediyelerinin, üniversitelerin, kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili teknik personelinin ve sivil toplum kuruluşlarının davet edildiğini, yerelde hizmet üreten kurum ve kuruluş yetkililerinin konunun önemini kavraması, teknik detaylara sahip olması ve iyi örnekleri model alarak hizmet standartlarını yükseltmesini istediklerini bildirdi. Şahin, yerel yönetimlerin en önemli aktörlerinden olan belediyelerin bizzat yöneticileri tarafından yapılan ulaşılabilirlik çalışmalarının anlatılmasını arzu ettiklerini belirterek, ulaşılabilirlik konusunda kaybedilecek zamanın kalmadığını hatırlattı.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak her şeyden önce insan haklarına dayalı ve ayrımcılıkla mücadele eksenli bir özürlüler politikası izlediklerini, bu çerçevede bugüne kadar evrensel kriterler doğrultusunda ve özrün türü ve derecesi ne olursa olsun, özürlü vatandaşların da diğer vatandaşlar gibi insan onuruna yakışır bir hayat sürdürmeleri için çalışmalar sürdürmekte olduklarını kaydeden Şahin, “Özürlüler politikamız; özürlü vatandaşlarımızın toplumsal yaşama tam katılımını sağlamak amacıyla, ayrımcılığa maruz kalmadan fırsat eşitliğinden yararlanan, haklarını kullanabilen kişiler olarak bağımsızlaşmalarına destek verecek imkânlardan yararlandırma hedefi çerçevesinde şekillenmiştir” dedi.
 
Özürlülerin bağımsız yaşaması ve yaşamın tüm alanlarına etkin katılımın sağlanması için fiziki çevreye, bilgiye ve hizmetlere engelsiz erişimi sağlanması amacıyla 5378 sayılı Özürlüler Kanunu’nda ve İmar Mevzuatında düzenlemeler yapıldığını, Özürlüler Kanunu'nun geçici 2'nci ve 3'üncü maddelerinde kamu kullanımına açık her türlü yapının, sosyal ve kültürel alanların ve belediyelerin kendilerinin sunduğu ya da denetimlerinde bulunan toplu taşıma hizmetlerinin, Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yedi yıl içinde özürlüler için ulaşılabilir duruma getirilmesi hükümlerinin yer aldığını bildiren Şahin, bu sürenin 7 Temmuz 2012 tarihinde dolacağını, görevi ve sorumluluğu bulunan tüm kurum ve kuruluşların ulaşılabilirliği sağlamaları için yaklaşık 7 aylık bir süresi kaldığını ve bu sürenin uzatılmayacağını hatırlattı.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/ulasilabilir-turkiye-icin-kalan-7-aylik-sure-uzatilmayacak_90250.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!