Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Trafik Makyajla Çözülmez

‘Ulaşımda Fiyasko’

Trafiğin her geçen gün içinden çıkılmaz bir hal aldığı başkentte kayıtlı otomobil sayısı 1 milyona yaklaşıyor. Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şube Başkanı Orhan Sarıaltun, metronun bitirilmemesinin ciddi sorun olduğunu belirterek, “Ulaşım yönünden gerçek anlamda bir fiyasko yaşanıyor. Melih Gökcek, ulaşım politikaları konusunda başarız oldu”

Cumhuriyet Ankara
‘Ulaşımda Fiyasko’

Trafiğin her geçen gün içinden çıkılmaz bir hal aldığı başkentte kayıtlı otomobil sayısı 1 milyona yaklaşıyor. Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şube Başkanı Orhan Sarıaltun, metronun bitirilmemesinin ciddi sorun olduğunu belirterek, “Ulaşım yönünden gerçek anlamda bir fiyasko yaşanıyor. Melih Gökcek, ulaşım politikaları konusunda başarız oldu” diye konuştu.

Ekim 2009’da açıklanan motorlu kara taşıt istatistiklerine göre, Ankara’da bir milyon 273 bin 425 araç bulunuyor. Bunların 914 bin 781’ini ise otomobiller oluşturuyor. 26 Ocak’ta açıklanması beklenen yeni verilerde, bu rakamaların daha da artması öngörülüyor. Geçen yıl ocak ayında ise Ankara’da toplamda bir milyon 197 bin 599 adet motorlu kara taşıtı olduğu açıklandı. Otomobil sayısı ise 858 bin 33 olarak hesaplandı. Buna göre, Ocak 2009’a göre araç sayısı ekimde 75 bin 826 arttı. Otomobil sayısında ise aynı döneme göre 56 bin 748 artış yaşandı.

Otomobil sayısında yaşanan bu artışlar, kent trafiğine olumsuz olarak yansıyor. Altgeçitlerle otoban haline getirilen Konya, Samsun, İstanbul ve Protokol yollarında trafik yoğunluğu günden güne artıyor. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde kentin ana caddelerinde trafik durma noktasına geliyor. Kızılay’da ise bir yandan ticari taksiler yoğunluğu arttırken, diğer yandan bireysel araç kullananların merkeze gelirken toplu taşım araçlarını kullanmamaları sıkıntıyı katlıyor. Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “çözüm” olarak sunduğu onlarca altgeçit ise artık trafik yükünü kaldırmaya yetmiyor. Trafik yoğunluğunun altgeçitlere kadar ulaştığı gözleniyor. İş çıkış saatlerinde Oran’dan başlayan trafik yoğunluğu Atatürk Bulvarı’na, oradan da Altınpark’a kadar ulaşıyor. Akşam saatlerinde Kuğulu altgeçitlerinde yaşanan tıkanmalar dikkat çekiyor. İş çıkış saatlerinde Atakule’den bir otomobil Ankara Adliyesi’ne 45 dakikada ancak ulaşıyor. Araçlar sürekli dur-kalk yaparak ilerliyor. Yurttaşlar, bir yandan kalabalık otobüslerle yolculuk ederken bir yandan da trafik sıkışıklığı nedeniyle araçta perişan oluyor. Trafik yoğunluğunun yaşandığı önemli kavşaklar arasında Kızılay, Ulus, Dikimevi, Tandoğan, Atakule gibi yerler başı çekiyor.

‘En ciddi sorun metrosuzluk’

Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şube Başkanı Orhan Sarıaltun, Ankara’nın en ciddi sorunun metrodaki gecikme olduğunu söyledi. Daha önce yolların genişletilmesi ve katlı kavşakların yapılmasının çözüm olmayacağını söylediklerini anlatan Sarıaltun, “Mutlaka toplu taşım yatırımları olması gerektiğini ifade ettik. Fakat Ankara’da uzun yıllardır toplu taşımaya hiçbir yatırım yapılmıyor. Otobüs sayısı arttırılmadığı gibi sefer düzenleri de sağlıklı işlemiyor. Metro yıllar önce bitirilmeliydi. Burada plansız bir çalışma yürütüldü. İstanbul’da metroya ciddi yatırım yapılıyor, ancak Ankara’da metro bir adım bile ileri gitmiyor. Sürekli bütçe yetersizliğinden bahsediliyor ama İstanbul’da bu iş nasıl götürülüyor?” değerlendirmesini yaptı.

‘Gökçek ulaşımda başarısız’

Melih Gökçek’in ulaşım politikaları konusunda “başarısız” olduğunu vurgulayan Sarıaltun, “Hiçbir şey yapmıyor diyebiliriz. Ulaşım yönünden gerçek anlamda bir fiyasko yaşanıyor. EGO Genel Müdürü 1 milyar lira civarından bir bütçeden söz etti. Devletin herhangi bir kurumu sormuyor ki bu kadar para neye harcandı? Ne yapıldı da ortada yok? Ulaştırma Bakanlığı metro konusunda kamuoyunu bilgilendirici açıklama yapmalı. Neyi ne kadar devraldığı açıklanmalı” diye konuştu.

ETİKETLER: kent ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/ulasimda-fiyasko_84988.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!