Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ulaşımda 'Mastır' Başladı

İzmir Büyküşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Kentin anayasası İzmir Nazım İmar Planı'nın ardından, şimdi de ulaşımın anayasasını hazırlıyoruz. İzmir Ulaşım Ana Planı'yla kentin 2025 yılına kadarki ulaşım hedeflerini ve ihtiyaçlarını belirlemiş olacağız" dedi.

Cumhuriyet EGEb>İzmir Büyükşehir Belediyesi, "ulaşım ana planı" hazırlıklarına başladı. Bunun için kentteki üniversitelerle işbirliğine gittiklerini belirten İzmir Büyküşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Kentin anayasası İzmir Nazım İmar Planı'nın ardından, şimdi de ulaşımın anayasasını hazırlıyoruz. İzmir Ulaşım Ana Planı'yla kentin 2025 yılına kadarki ulaşım hedeflerini ve ihtiyaçlarını belirlemiş olacağız" dedi.

Ulaşım ana planının nazım planla uyumlu olacağını kaydeden Kocaoğlu, yapacakları çalışmayla kentiçi ulaşımda yaşanan sorunları ve darboğazları çözümlemeyi amaçladıklarını, bunu da başaracaklarını söyledi. Planla birlikte kentte trafik altyapı ve işletmeciliğinin yeniden düzenleneceğini belirten Kocaoğlu, "Toplu taşıma sistemlerine öncelik vererek, bir yandan günümüzde yaşanan, diğer yandan da gelecekte oluşması beklenen ulaşım ve trafik sorunlarının çözümü için hazırlanıyoruz. Kısa, orta ve uzun dönemlerde uygulanacak ve birbirleriyle tutarlı olacak yeni düzenlemeler, kent yaşamını büyük ölçüde kolaylaştıracak" diye konuştu.

Yaşam kalitesi
Kocaoğlu, İzmir'in çağdaş bir dünya kenti olabilmesi için ulaşımdan altyapıya kadar, kentlinin yaşam kalitesini yükseltecek her alanda yatırım hamlesi içinde olduklarını vurguladı.

Kocaoğlu, şunları söyledi:

"İzmir, ulaşım anlamında tarihinin en büyük atılımı içinde. Bir yandan metro ağını genişletecek çalışmaları, bir yandan kentin iki yakasını birleştirecek hafif raylı sistem projesini yürütüyoruz. Otobüs ve deniz ulaşımında standartları yükseltiyoruz. Bu arada yaptığımız ve yapacağımız alt ve üst geçitler, yeni yollar, yeni kavşaklarla da şehir içi trafiği rahatlatmayı hedefliyoruz. Ancak tüm bu çalışmaları bilimsel bir anlayışla şekillendirecek, vizyon oluşturacak bir yol haritasına ihtiyacımız vardı. İşte hazırladığımız İzmir Ulaşım Ana Planı bu yol haritamız olacak. Böylece İzmir'in 2025 yılına kadarki ulaşım hedeflerini ve ihtiyaçlarını belirlemiş olacağız."

Ulaşım planının hazırlanması aşamasında kentteki kurum ve kuruluşların da bilgisine başvurulacak. Çalışma, şu anda ulaşım ve trafik sistemleriyle ilgili araştırma, değerlendirme ve veri düzeni kurulması aşamasında. Verilerin toplanması kapsamında, kentin genel yapısı, karayolu ulaşımı, belediye otobüs işletmesi, raylı sistem işletmesi, deniz ulaşımı, yeni katılan yerleşimlerin toplu taşım araçları, şehirlerarası terminaller ve kent içi yük taşımaları, ara toplu taşım işletmeciliği, bisiklet ve yaya ulaşımı mercek altına alınacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ulasimda-mastir-basladi_52555.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!