Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ulaştırmada Çıkar Ağı

Hızlandırılmış tren kazasında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) yönetimini aklayan bağımsız bilim kurulu üyelerinin, kurdukları Raylı Ulaşım Sistemleri Derneği (Rayder) aracılığıyla TCDD’den iş aldığı ortaya çıktı. CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk’ün Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle

Cumhuriyet GazetesiHızlandırılmış tren kazasında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) yönetimini aklayan bağımsız bilim kurulu üyelerinin, kurdukları Raylı Ulaşım Sistemleri Derneği (Rayder) aracılığıyla TCDD’den iş aldığı ortaya çıktı. CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk’ün Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesi ve bununla ilgili belgelere göre Ulaştırma Bakanlığı’nda oluşturulan çıkar ağı şöyle işliyor:

* Hızlandırılmış Tren’in, 22 Temmuz 2004 tarihinde Pamukova’da yaptığı kazada 41 kişi yaşamını yitirdi. Faciayı soruşturmak için oluşturulan ve dolaylı bir şekilde makinistleri suçlayarak yönetimi aklayan “TCDD Bağımsız Bilim Kurulu”nda Prof. Dr. Mustafa Karaşahin, Prof. Dr. Sıddık Yarman ile Prof. Dr. İnal Seçkin yer aldı. Bu kişiler, halen Hızlı Tren inşaatını denetleyen “Bağımsız Bilim Kurulu” içinde de görev aldı.

* Bu kişilerden Yarman, kazadan sonra kurulan Rayder’in Genel Sekreteri oldu. Karaşahin ile Seçkin de derneğin çalışmalarında eğitmen olarak görev aldı. Ayrıca Karaşahin, Ulaştırma Bakanı Danışmanı oldu.

* Rayder’in internet sitesine göre, Kadıköy merkezinde 17-28 Temmuz 2006 tarihleri arasında TCDD personelinden 65 katılımcıya 2 hafta süren bir dizi seminer verildi.

* Rayder yönetim kurulunda yer alan Teoman Süer’in yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Savronik AŞ’ye TCDD tarafından Toshiba lokomotiflerin ATS sistemleri yaptırıldı.

* Rayder sadece Ulaştırma Bakanlığı’ndan değil, Milli Eğitim Bakanlığı ile de iş yaptı. İnternet sitesine göre dernek, meslek okullarında yeni açılan Raylı Sistemler bölümlerinde okutulacak müfredatın hazırlanmasında ve meslek eğitimi verecek hocaların yetiştirilmesinde MEB ile beraber çalışıyor.

* Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası TCDD’nin İstanbul Haydarpaşa Gar Sahası’ndaki TCDD’ye ait olan ve İstanbul Anakent Belediyesi’ne kiralandığı iddia edilen eski Malzeme Müdürlüğü binasını Rayder’e bedelsiz kullandırdığını bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ulastirmada-cikar-agi_62794.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!