Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Ülkemizde Mülteci Olmayacağız’

Ülkenin dört bir yanından binlerce mimar, mühendis ve şehir plancısı Ankara’da, TMMOB Mitingi’nde buluştu. Yabancı mühendislerin Türkiye’de denetimsiz çalışmalarını öngören tasarıyı protesto eden TMMOB üyeleri, hükümete, “Ülkemizde mülteci olmayacağız” diye seslendi. Mitingde, mesleki sorunların yanı sıra, antidemokratik uygulamalar da protesto

Evrensel Gazetesibr/> Sıhhıye Meydanı dün, TMMOB tarihinin en kalabalık mitinglerinden birine ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya akın eden 12 bine yakın mimar, mühendis ve şehir plancısı, yoğun yağmur altında AKP hükümetini uyararak, “Bu memleket bizim. Ülkemizde mülteci olmayacağız” dedi.
Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) üyeleri dün sabah saatlerinde Ankara Garı’nda bir araya geldi. TMMOB üyeleri daha sonra, “Emeğe, insanımıza, üyemize, yaşama, mesleğimize, ülkemize sahip çıkıyoruz” pankartı arkasında Sıhhiye Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Bazı TMMOB üyeleri yürüyüşe eşleri ve çocuklarıyla katıldı.

En kalabalık korteji Makine Mühendisleri Odası oluştururken, Elektrik, İnşaat, Jeoloji ve Ziraat Mühendisleri Odaları da katılımlarıyla dikkat çekti. TMMOB’a destek veren kitle örgütü, sendika ve siyasi parti üye ve yöneticileri de TMMOB pankartı arkasında yürüdü.
Yürüyüş boyunca “Kahrolsun IMF, bağımsız Türkiye”, “ABD askeri olmayacağız”, “Bu ülke bu halk satılık değil” sloganlarını atan TMMOB üyeleri, özelleştirmeleri, Lübnan’a asker gönderilmesini, Irak, Filistin ve Lübnan’da süren işgalleri de protesto etti. Mühendisler, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Bıji bratiya gelan” sloganlarıyla Kürt sorununun demokratik temelde çözümünü de istedi.

Yasaya tepki

TMMOB’lular, yabancı mühendislerin akademik ve mesleki denetim olmaksızın Türkiye’de çalışmalarını mümkün kılan Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkındaki Yasa Tasarısı’na da yoğun tepki gösterdi. “Ülkemizde mülteci olmayacağız” şeklinde haykıran mühendisler, yasanın geri çekilmesini istediler. Antidemokratik uygulamalar, tecrit ve Terörle Mücadele Yasası’nı da protesto eden TMMOB üyeleri, “demokrasi” talebini bir kez daha dile getirdi.
Mitinge coşku katan geleceğin mühendisleri, “parasız, bilimsel, demokratik, anadilde eğitim” isteyerek, “Diplomalı işsiz olmayacağız” dedi.

Mesleki sorunlar

Mitinge meslek alanlarında yaşanan sorunlar da taşındı. Elektrik mühendisleri, enerjide özelleştirme ve nükleer santral planının durdurulmasını isterken, çevre mühendisleri Hasankeyf, Allionai gibi çevresel değerlerin yağmalanmasını protesto etti. Maden ve jeoloji mühendisleri doğal kaynakların gerçek sahibinin halk olduğunu vurgularken, makine mühendisleri, “Üreterek büyüyen bir Türkiye” talep etti. Ziraat mühendisleri tarımdaki yıkımın durdurulmasına, şehir plancıları kentlerin sermaye işgaline terk edilmesine, gıda mühendisleri de gıda alanındaki denetimsizliğe tepki gösterdi.

‘İktidar utanmalı’

Mitinge, KESK, DİSK, EMEP, ÖDP, DTP, Öv-Der, Ankara 78’liler Derneği yöneticileri ile CHP milletvekilleri de destek verdi.
Mitingdeki tek konuşmayı TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı yaptı. Soğancı, “Bu miting siyasal iktidarı uyarı mitingidir. Siyasal iktidara dur deme mitingidir. Bu ülkenin mühendisini, şehir plancısını, mimarını sokağa döken siyasal iktidar utanmalıdır. Bizleri gözden çıkaran siyasal iktidarı biz de gözden çıkardık” dedi.
Küresel kapitalizmin dünyayı bir korku filmine çevirdiğini söyleyen Soğancı, işgal ve savaşların son bulması gerektiğini kaydetti. Lübnan’a asker gönderenlerin halka hesap vereceğini belirten Soğancı, asker gönderme kararının geri çekilmesini istedi. Fransa Meclisi’nin aldığı kararı da eleştiren Soğancı, halkların düşmanlığa değil, kardeşliğe ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Türkiye’nin laik-antilaik kamplaşmasına çekilmek istendiğine işaret eden Soğancı, “Bizler her türden gericiliğe ve karanlığa karşı demokratik, özgür ve aydınlık bir Türkiye istiyoruz” diye konuştu.

‘İktidara dur diyeceğiz’

Kürt sorunun çözülmesi gerektiğini kaydeden Soğancı, özelleştirmelere, doğal ve kültürel değerleri yok eden uygulamalara son verilmesini istedi. Yabancı mühendislerin önünü açan tasarıyı eleştiren Soğancı, “Küresel kapitalist sermaye istiyor diye bizi kendi ülkemizde yabancı konuma getiren, yurttaşlık haklarımızı elimizden almak isteyen siyasal iktidara dur demek için buradayız” dedi. Soğancı, tasarıyı hiç bir şekilde kabul etmeyeceklerinin altını çizdi. Mühendis işsizliğinin tırmandığına, mühendislerin yoksullaştığına dikkat çeken Soğancı, iş olanaklarının artırılmasını, mesleki ve özlük haklarının iyileştirilmesini talep etti.
Miting Efkan Şeşen’in sunduğu müzik dinletisi ile sona erdi.

Mitingden notlar...
Ankara, mitinge katılanları yağmurlu bir havayla karşıladı, TMMOB üyelerine binlerce naylon yağmurluk dağıtıldı.

“Yeter artık susmayacağız” diyen TMMOB’lular düdük çalarak, mitingin en coşkulu kesimini oluşturan gençler de trompetlerle hükümeti protesto etti.

Jeo-Genç üyeleri, geçtiğimiz yaz Sinop’taki Nükleer Karşıtı Kamp’ta boğularak yaşamını yitiren üç genci, “Nükleere inat, Soner, Öner, Güneş yaşayacak” pankartı ile andı.

Ankara Dikmen Vadisi halkı da çoluk çocuk mitingde yerini aldı. Yaklaşık 300 Dikmenli “Evimize karşı ev istiyoruz”, “Evimizi yıkanı biz de yıkarız” sloganlarını attı.

Jeo-Genç kortejinde yetkin mühendisliğe tepki gösteren pankart ve dövizler yer alırken, bazı gruplar da yetkin mühendisliği protesto etti.

“Elektrik mühendisleri, “2004 Uluslararası Dürüstlük Ödülü Sahibi Hasan Balıkçı-Yalnız Değilsin” yazılı bir pankart taşıyarak, öldürülen elektrik mühendisi Hasan Balıkçı’yı andılar.

Mitinge, Ankara’da bir süredir nükleer karşıtı yürüyüşlerini devam ettiren gazeteci Timur Danış ile Hediye Gündüz de “Nükleer Yasaya karşı yürüyorum” pankartıyla katıldı.


Müge Tuzcuoğlu / Onur Bakır

http://www.yapi.com.tr/haberler/ulkemizde-multeci-olmayacagiz_49002.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!