Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Uludağ Milli Parkı Koruma Amaçlı İmar Planları Onandı

Bursa Uludağ Milli Parkı'nın, imar planlarının Parkın korunması gerekliliği dikkate alınarak yeniden onaylandığı bildirildi. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer aldığı gibi planlara Bakanlığın herhangi bir vetosunun söz konusu olmadığı belirtildi.

yapi.com.tr / AA
Uludağ Milli Parkı Koruma Amaçlı İmar Planları Onandı

Bursa Uludağ Milli Parkı'nın, imar planlarının Parkın korunması gerekliliği dikkate alınarak yeniden onaylandığı bildirildi. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer aldığı gibi planlara Bakanlığın herhangi bir vetosunun söz konusu olmadığı belirtildi.

Bursa Uludağ Milli Parkı I. Gelişim Bölgesi 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planlarının 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu'nun 4. maddesi kapsamında 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 9. maddesi uyarınca 11 Nisan'da yeniden onaylandığı belirtilen açıklamada, planların 12 Nisan'da da kurumlara dağıtımının yapıldığı bildirildi.

 Açıklamada, Milli Parkı koruma amaçlı planlara ilişkin süreç şöyle anlatıldı:

''Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından, Uludağ Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Revizyon Planı kapsamında kalan Uludağ Milli Parkı I. Gelişim Bölgesi 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı tekliflerin incelenmek üzere 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu'nun 4. maddesi kapsamında 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 9'uncu maddesi uyarınca Bakanlığımıza gönderilmiştir.

Söz konusu teklifler Bakanlığımızca ilgili kurum ve kuruluşların görüşlerine sunulmuş, ilgili kurumlarca uygun görülen ve kurumların görüşleri doğrultusunda gerekli düzenlemeler yapılarak Uludağ Milli Parkı I.Gelişim Bölgesi 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı teklifleri 8 Aralık 2010 tarihinde onaylanmış ve aynı tarihte kurumlara dağıtımı yapılmıştır.

Onaylanan planlar Bursa Valiliği'nin (Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü) askı ilan panosunda 24 Aralık 2010-24 Ocak 2011 tarihleri, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın (İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı) askı ilan panosunda 28 Aralık 2010-28 Ocak 2011 tarihleri arasında ilan edilmiştir. Daha sonra Bursa Valiliği (Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü), Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı(İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı) ve Bursa Barosu tarafından söz konusu imar planlarına ilişkin askı tutanakları ile ilgili kurum ve kuruluşların itiraz dilekçeleri Bakanlığımıza iletilmiştir.

Yeniden değerlendirildi

Genel olarak, Uludağ Milli Parkı'nın korunması gerekliliği ve Uludağ'ın endemik yapısının önemi, yöreye yeni yapılacak olan teleferik/telesiyej hatlarının yörenin endemik yapısına zarar verebileceği, bakım-onarım çalışmaları sırasında yeraltı sularına karışacak olan bazı kimyasal atıkların Uludağ'ın yeraltı sularına dolayısı ile insan sağlığına zarar verebileceği şeklindeki görüşler ve itirazlar dikkate alınarak Bakanlığımızca yeniden değerlendirme yapılmış, itirazlara ilişkin yapılan açıklamalar ve plan kapsamında yapılan genel değerlendirmeler sonucunda gerekli düzenlemeler yapılarak, Bursa Uludağ Milli Parkı I. Gelişim Bölgesi 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planları 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu'nun 4. maddesi kapsamında 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 9. maddesi uyarınca Bakanlığımızca 11 Nisan 2011 tarihinde yeniden onaylanarak, 12 Nisan 2011 tarihinde kurumlara dağıtımı yapılmıştır''.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/uludag-milli-parki-koruma-amacli-imar-planlari-onandi_86903.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!