Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Uludağ’da Büyük Dönüşüm

Türkiye’nin ilk kayak merkezi olan Uludağ’ın yenilenmesi için başlatılan dönüşüm projesi kapsamında çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

yapi.com.tr
Uludağ’da Büyük Dönüşüm

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden Uludağ Milli Parkı’nın sil baştan yenilenmesi için Orman ve Su İşleri Bakanlığı harekete geçti. Başlatılan Dönüşüm Projesi kapsamında kamu ve özel sektöre ait bugüne kadar 71 bin metrekarelik alanın yıkımı gerçekleştirildi. Turizm, sağlık, spor ve kongre turizmine hizmet vermesi beklenen bölgede yıkımlar tamamlanıp, dönüşüme uygun peyzaj düzenlemeleri yapılarak yeni turizm tesisleri tamamlanacak. Çalışmaların 2020 sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Uludağ Milli Parkı'nın geleceğinin değerlendirildiği Dört Mevsim Uludağ Çalıştayı’nda “Uludağ’da master planı hazırladık. Uludağ'da kurumlar gelmiş derme çatma tesisler kurmuş. Olmaz, burası kamu kurumlarının yatakhanesi değil. Kimse kusura bakmasın bu yanlış bir politika. Dolayısıyla 'kim olursa olsun bütün kamu binaları yıkılacak' dedik. Önce kendimizden başlayarak binaları yıktık. Netice itibariyle bütün kamu kurumlarını yıktık. Ayrıca kaçak uydurma şeyler yapmışlar. Tuvalet izni alıp otel yapmış, böyle bir şey olamaz. Netice itibariyle onları da yıktık. Hizaya girecekleri soktuk, hizaya girmeyeceklere bizim anladığımız dilde kararlı şekilde gereğini yaptık” açıklamasında bulunmuştu.41 bin kamu ve 30 bin özel sektör
Konu ile ilgili yenisafak.com’a değerlendirmede bulunan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, Uludağ’da başlatılan Dönüşüm Süreci kapsamında Uludağ Milli Parkı Oteller Bölgesindeki mevcut tesislerin dağ konseptine uygun güzel bir görüntüye kavuşturmak için düzenlemeler yapıldığını söyledi.

Dönüşüm Projesi kapsamında yaklaşık 41 bin metrekare kamuya ait (DSİ, DKMP, Etibank, Karayolları, Başbakanlık, Mahalli İdareler Birliği, Gençlik ve Spor, Hava Kuvvetleri Tesisi, Büyük Otel), 2010-2017 yılları arasında ise özel sektöre ait yaklaşık 30 bin metrekare Onaylı Projelere ve Ruhsata aykırı inşaat fazlalıklarının yıkımının yapıldığı açıklandı.

Hedef 2020
Bölgede şu anda 16 kamu tesisinin bulunduğunu söyleyen Taş, sadece sosyal tesis olarak kullanılanların izinlerinin iptal edildiğini vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti:

“Yıkımlar tamamlanıp, dönüşüme uygun peyzaj düzenlemeleri yapılarak yeni turizm tesisleri tamamlanacak. Dönüşüm kapsamına giren turizm tesislerine Bakanlığımızca 29 yıl ile 49 yıl ek izin süreleri verilecek olup inşaatlarının 2020 yılı sonunda tamamlanmaları hedefleniyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/uludagda-buyuk-donusum_162665.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!