Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Uluslararası Şirketler Merkezlerini 'Anadolu'ya Aldı, Yeni Oteller Sıraya Girdi

Henkel'den Unilever'e kadar birçok kuruluşun merkezini Anadolu Yakası'na taşınması buradaki otel yatırımlarını hızlandırdı.

Radikal Gazetesi/Hale TÜZÜNenkel'den Unilever'e kadar birçok uluslararası şirketin Türkiye'deki yönetim merkezini İstanbul'un Anadolu Yakası'na alması bu bölgenin turizmine hareket kazandırdı. Anadolu Yakası'nda 18 otel hizmete girmeyi beklerken bölgenin ilk uluslararası otel zinciri Marriott, Kozyatağı'nda 40 milyon dolarlık yatırımla ilk otelini açıyor.

Türkiye'de Renaissance ve Ritz Carlton markalarıyla hizmet veren Marriott Grubu, 'Marriot' adıyla ilk otelini açmak için Kozyatağı'nı seçerken Hilton ve Mövenpick gibi diğer yabancı otel zincirleri de bu yakada otel açmak için arayışlarını sürdürüyor. Yabancı grupların yanı sıra Dedeman'ın da İstanbul'da ikinci bir otel açmak için Anadolu Yakası'nı tercih ettiği belirtiliyor. Bölgeye yönelik ilgi sadece otellerle de sınırlı değil, alışveriş merkezlerinin de bu yakadaki sayılarının önümüzdeki birkaç yıl içinde katlanması bekleniyor.

Yeni merkezler açılacak
Capitol, Tepe Nautilus, Carrefour alışveriş merkezlerinin bulunduğu bölgeye Tahincioğlu ve Rönesans Grubu'nun açacağı merkezler de eklenecek. Turizm Bakanlığı'ndan onayı alınan 18 yeni otelin açılacağı Anadolu Yakası'nda uluslararası bir zincirle işletmecilik anlaşması imzalayan yok. Bölgede açılacak, inşaatı süren ya da devreyi giren diğer oteller arasında ise şunlar var: By otel (Kozyatağı), Ağaoğlu Palace (Üsküdar), Bilgili Business Otel (Üsküdar), The Green Park (Pendik), Altunizade Princess (Üsküdar), Mir CLub Country (Pendik), Şile Özdil Oteli (Şile), Kuttim Otel (Pendik), Marmara Eğitim Köyü (Maltepe), Kumbara Otel (Şile), Saklı Otel (Şile), Sahil Resort Otel (Maltepe) Ağaoğlu My Village (Kartal), Tuzla Yelken Özel tesisi (Tuzla), Yusuf İzzettin Efendi Sarayı (Üsküdar).

Temmuz ayında yaklaşık 40 milyon dolarlık yatırımla hizmete girecek olan beş yıldızlı İstanbul Marriott Asia, daha açılmadan Formula 1 döneminde yüzde 100 doluluğa ulaşırken, Ford, Unilever, P&G gibi şirketler misafirlerini ağırlamak için otelle anlaşmalarını yapmış. Marriott'un ABD'de işbirliği yaptığı Toyota, Alcatel, Siemens gibi şirketler de İstanbul'daki konaklamalarında İstanbul Marriott Asia'yı tercih ediyor.

Türkiye pazarına Renaissance markasıyla Yeşilyurt, Erzurum-Palandöken ve Antalya'da, Ritz Carlton'la da İstanbul'daki otelleriyle giren Marriott grubu, Ümraniye ve havalimanı çevresinde açılacak yeni dört yıldızlı otel kategorisi JW Marriott için de hızlı bir yayılım planlıyor. JW Marriott açılması için görüşme yapılan yerler arasında Ümraniye IKEA'nın yanında Ahmet Ali Özderici'nin oteliyle, Bakırköy'de Mutlu İnşaat'a ait inşaat var.


Residence da yapacak

Marriott'un aslında Avrupa Yakası'nda otel baktığını ama kendi inşaatlarını ve mevkisini görünce hemen anlaşmaya vardıklarını belirten Büyükhanlı İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Büyükhanlı, "İş oteli olarak tasarladığımız İstanbul Marriott Asia'nın bulunduğu mevki, hem uluslararası hem de yerli şirketlerin merkezi haline geldi. Bu şirketler misafirlerini Anadolu Yakası'nda ağırlamak istiyor, toplantılarını da burada yapıyorlar. Buranın potansiyeli cazibesini de artırıyor" dedi.

2001 yılında kriz döneminde ve herkesin Anadolu Yakası'na da otel yapılır mı? dediği bir dönemde Marriott Asia'nın arsasını satın alan Büyükhanlı ailesi, şimdilerde şehirde yükselen arazi fiyatlarını gördükçe, ne kadar doğru bir karar aldıklarını görmüş. Marriott Grubu'nun stratejik bir nokta olarak gördüğü arsanın bir bölümünü de iş merkezi olarak değerlendireceklerini açıklayan Ömer Büyükhanlı, daha sonra residence projesi düşündüklerini de sözlerine ekledi.

Uygun arsa buldukları sürece yeni otel yatırımı yapabileceklerini vurgulayan Büyükhanlı, "Bizim esas işimiz inşaat, konut ve iş merkezi yapımı. Marriott Asia'yı tamamladıktan sonra iş merkezi ve Erenköy'de butik konut projemize başlayacağız. Ancak yeni otel inşaatlarına da sıcak bakıyoruz, bundan sonra turizm ve inşaat birlikte yürüyecek" diye konuştu.

27 kuzen uyum içinde çalışıyor
Dedeleri tuğla ticaretiyle uğraşan, babaları da inşaatçı olan Büyükhanlı ailesinde artık ikinci kuşağın etkisiyle turizm sektörünün ağırlığı hissedilmeye başlamış. 27 kuzenin inşaat ve turizmle uğraştığı ailede, kuzenlerin bir bölümü turizmde güneyde, diğer bölümü ise şehir otelciliğinde büyümeyi seçmiş.

Ömer Büyükhanlı'nın kuzenleri, Justiniano Hotels zinciri altında Alanya, Belek, Bodrum, Ankara'da, Wish Hotels & Resorts zinciri altında Wish Hotels & Resorts Grand Kemer ve Wish Hotels & Resorts Long Beach'le ilgilenirken, kendisi ve kardeşleri ise İstanbul ve Ankara'daki inşaat işleriyle ve Ankara Çankaya'da açtıkları Büyükhanlı Park oteliyle ilgileniyor. Kardeşlerin bile zor anlaştığı iş dünyasında Büyükhanlı ailesinde işler 27 kuzenin uyumuyla yürütülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uluslararasi-sirketler-merkezlerini-anadoluya-aldi-yeni-oteller-siraya-girdi_53827.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!