Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Uluslararası Yüksek Hız Semineri Başladı

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ile dünya demiryollarının örgütsel çatısını oluşturan Uluslararası Demiryolları Birliği'nin (UIC) ortaklaşa düzenlediği Uluslararası Yüksek Hız Semineri, dün (3 Ekim Çarşamba) başladı.

yapi.com.tr / AA
Uluslararası Yüksek Hız Semineri Başladı

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Rixos Otel'de düzenlenen seminerin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine hızlı tren hatlarını geçirmek istediklerini söyledi. Ankara-Konya ve Ankara-Eskişehir yüksek hızlı tren hatlarının hizmet verdiğini hatırlatan Karaman, Ankara-Sivas ve Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hatlarının ise yapımına devam edildiğini, Ankara-İzmir ve Bursa hatlarının ise yapımına başlanmak üzere olduğunu kaydetti.

Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023'e kadar 10 bin kilometre yüksek hızlı tren, 4 bin kilometre de konvansiyonel hat yapımı gerçekleştireceklerini belirten Karaman, bunun yanı sıra mevcut demiryolu ağının yüzde 70'lik bölümünün yenilendiğini, kalan kısmını da yenileyerek, modern, konforlu ve çalışır bir demiryolu ağı haline getireceklerini bildirdi. Araç filosunun büyük ölçüde yenilendiğini, mevcut yolların sinyalli ve elektrikli hale getirilme çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Karaman, 1950'den itibaren demiryolları hiç gelişmeyecekmiş gibi, organize sanayi bölgelerinin demiryolu güzergahları dışına yapıldığını, şimdi bu üretim merkezleri ve organize sanayi bölgelerinin demiryoluna bağlanması çalışmalarına hız verdiklerini belirtti.

Süleyman Karaman, uluslararası ölçekte Türkiye'de yapılan önemli etkinliklerin sayısının da arttığına dikkat çekti. Bunlardan birinin de, ilki 2007 yılında düzenlenen Yüksek Hız Semineri olduğunu belirten Karaman, Eskişehir'de UIC ile birlikte açtıkları Orta Doğu Demiryolları Eğitim Merkezi'nin (MERTCE) 2 gün önce eğitime başladığını ifade etti. Karaman, bölgenin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik açılan bu merkeze yurt dışından da demiryolcuların gelerek eğitim alacağını belirtti. MERTCE şemsiyesi altında başlayan Yüksek Hız Semineri'nde, Türkiye'nin yanı sıra İspanya, Almanya, Japonya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Portekiz ile UIC ve Avrupa Demiryolu Ajansı'ndan katılan uzmanlarca yüksek hızlı trenin her yönüyle ele alınacağını ifade eden Karaman, bilgi ve tecrübelerin paylaşılacağını kaydetti.
    
''Vatandaş, fiyatı maliyeti ne olursa olsun hızlı tren istiyor''
    
Vatandaşların yüksek hızlı tren ile ilgili görüşlerini öğrenmek için zaman zaman kamuoyu araştırması yaptıklarını ifade eden Karaman, son yaptırdıkları araştırmaya göre, vatandaşların yüzde 80'inin fiyatı maliyeti ne olursa olsun kendi iline YHT istediğini belirtti. Ankete katılanların yüzde 90'ının YHT ile yolculuk yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ettiğini kaydeden Karaman, yüzde 90'ının da YHT'yi gelişmişliğin göstergesi olarak gördüğünü ve gurur duyduklarını belirttiklerini söyledi.
     
UIC Yüksek Hız Direktörü Ignacio Barron da demiryollarında önemli teknolojik gelişmeler yaşandığının altını çizdi. Yüksek hızın geliştirilmesinin büyük önem taşıdığını ifade eden Barron, TCDD'nin bunun yapılacağı en iyi yer olduğunu söyledi.
 Seminerde dünya genelinden uzmanların yüksek hızı tartışacağını anlatan Barron, katkı ve çabalarından dolayı TCDD Genel Müdürü Karaman'a teşekkür etti.
    
Cuma günü sona erecek
    
Cuma gününe kadar devam edecek seminerde yurt içi ve dışından katılan uzmanlar, Türkiye'de ve dünyada yüksek hızla ilgili ticari vizyon, yüksek hıza yönelik stratejik ögeler, yüksek hızlı sistemlerde teknolojinin gelişimi, emniyet ve güvenlik gibi konuları tartışacak. Seminerde bugün, yüksek hız istasyonları ile ilgili stratejik unsurlar, yüksek hız ve çevre, yüksek hızda standartlar-teknoloji transferi, araştırma ve yenilikler, yüksek hız sistemlerinde emniyet ve güvenlik konuları ele alınacak. Seminerin son gününde ise yabancı misafirlerle birlikte yüksek hız inşaat hattına teknik ziyaret gerçekleştirilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uluslararasi-yuksek-hiz-semineri-basladi_102321.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!