Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ulusoy'dan Ege'ye İki Rüzgar Santralı

Özelleştirme İdaresi'nden 2003 yılında işletme hakkını aldıkları Çeşme Limanı'na yatırımlarını sürdüren Yılmaz Ulusoy Grubu, Çeşme ve Bandırma'ya rüzgar enerji santralı kuracak. Toplam 50 megavat kapasitesinde güce sahip olacak 2 santral için 50 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştirecek olan Yılmaz Ulusoy Grubu, Türkiye'nin farklı

Yeni Asır Gazetesi
Ulusoy'dan Ege'ye İki Rüzgar Santralı

Özelleştirme İdaresi'nden 2003 yılında işletme hakkını aldıkları Çeşme Limanı'na yatırımlarını sürdüren Yılmaz Ulusoy Grubu, Çeşme ve Bandırma'ya rüzgar enerji santralı kuracak. Toplam 50 megavat kapasitesinde güce sahip olacak 2 santral için 50 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştirecek olan Yılmaz Ulusoy Grubu, Türkiye'nin farklı bölgelerinde de 2 hidroelektrik santralı kurmayı planlıyor. Enerjiye 100 milyon doların üzerinde yatırım yapacak olan grup, Çeşme'de limanının iskelesini 150 metreden 335 metreye çıkararak, 2011 yılında kruvaziyer gemilerin Çeşme'ye gelmesini sağlayacak.

Enerjide büyüyecek

Dünyanın ve Türkiye'nin enerji ihtiyacını dikkate alarak, enerji sektöründe büyümeyi kararlaştırdıklarını ifade eden Yılmaz Ulusoy Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Ulusoy, rüzgar ve hidroelektrik santralları kuracaklarını söyledi. Rüzgar enerjisi ile ilgili yatırımlarını Ege Bölgesi'nde gerçekleştireceklerini ifade eden Ulusoy, Çeşme ve Bandırma'da toplam 50 megavat güce sahip 2 santral kuracaklarını vurguladı.

Görüşmeler sürüyor

Çeşme'de 20 megavat, Bandırma'da da 30 megava güce sahip olacak santrallar için 50 milyon doların üzerinde yatırım öngördüklerini açıklayan Ulusoy, "Çeşme'de lisans almış 17 proje var. Biz bu rüzgar enerjisi üretim lisansı alan firmalarla görüşüyoruz. Lisanslı projeyi alarak yatırım yapacağız. İçinde İtalyan ve Hollandalı yatırımcıların da olduğu proje ile yakından ilgileniyoruz. Şu anda Çeşme'de TEİAŞ elektrik iletim hatlarını kuruyor. Bu yatırım 2 yıl içinde tamamlanacak. Biz de yatırıma yıl sonuna kadar başlayarak, iletim hatları tamamlandığında santralı devreye almayı planlıyoruz. Bandırma'daki yatırıma da kısa süre içinde başlayacağız. Hidroelektrik enerji santralı yatırımını da Akdeniz ve Karadeniz Bölgesi'nde düşünüyoruz. Enerji sektörüne yapacağımız yatırımlar 100 milyon doları aşacak" diye konuştu. 

Kruvaziyer gemileri

Çeşme'de 6 yıl önce Özelleştirme İdaresi'nden ihaleyi kazanarak aldıkları limanın işletme hakkı için bugüne kadar önemli yatırımlara imza attıklarını dile getiren Ulusoy, 150 metrelik iskeleyi 335 metreye çıkararak, Çeşme'ye kruvaziyer turizmini getirmek istediklerini kaydetti. Ro-ro iskelesinin inşaatının tamamlanması ile bu yatırıma başlayacaklarını belirten Ulusoy, 2011 yılından sonra kruvaziyer gemilerin Çeşme Limanı'na demirlemesini hedeflediklerini vurguladı.

Eğitime tam destek

Yılmaz Ulusoy, Çeşme'de liman yatırımının ardından nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak için geçen yıl hizmete giren ve 500 öğrencinin eğitim gördüğü Ulusoy Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi'ni yaptırdıklarını ifade etti. Ulusoy, Türkiye'de ihtiyaç olan her yerde meslek lisesi kurduklarını kaydetti. Çeşme'de okulun ardından 192 öğrenci kapasiteli yurt binasının da inşa edildiğini anlatan Ulusoy, Mayıs ayında da yurdun hizmete gireceğini açıkladı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ulusoydan-egeye-iki-ruzgar-santrali_68597.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!