Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Ankara Antik Tiyatrosu’na...

Ulus’ta Antik Tiyatro Bulundu

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin, Anakent Belediyesi ile yaptığı protokol sonucu, Ulus Bentderesi’nde başlatılan kazı çalışmaları kapsamında tarihi Roma Antik Tiyatrosu’nun kalıntıları gün yüzüne çıkmaya başladı. Roma Antik Tiyatrosu’nun 5 bin kişilik olduğu belirtiliyor. Kazı sırasında ayrıca Bizans döneminde Bentderesi’nden şehre su sağlamak

Cumhuriyet Ankara
Ulus’ta Antik Tiyatro Bulundu

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin, Anakent Belediyesi ile yaptığı protokol sonucu, Ulus Bentderesi’nde başlatılan kazı çalışmaları kapsamında tarihi Roma Antik Tiyatrosu’nun kalıntıları gün yüzüne çıkmaya başladı. Roma Antik Tiyatrosu’nun 5 bin kişilik olduğu belirtiliyor. Kazı sırasında ayrıca Bizans döneminde Bentderesi’nden şehre su sağlamak amacıyla yapılan bir su kanalına da rastlandı.

Ankara’nın tarihi geçmişi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nce yürütülen kazı çalışmalarında ortaya çıkıyor. Geçirdiği rahatsızlık sonucu 2008’de yaşamını yitiren Müze Müdürü Hikmet Denizli başkanlığında kazı çalışmaları sırasında ünlü Hermes heykeli gün yüzüne çıkarılmıştı. Bu yılki çalışmalar sonucunda, Ulus Bentderesi’nde tarihi Roma Antik Tiyatrosu’nun kalıntıları gün yüzüne çıkmaya başladı. Son dönemde kapasitesi yüksek bir konser ve tiyatro binası bulunmadığı yönünde eleştirilen başkentte, 3 bin 300 yıl öncesinde 5 bin kişilik antik tiyatroya sahip olduğu belirlendi. Ayrıca kazı sırasında Bizans döneminde Bentderesi’nden şehre su sağlamak amacıyla yapılan bir su kanalına da rastlandı. Bölge tamamen açığa çıkarıldığında, ziyaretlere de açılacak.

ETİKETLER: arkeoloji kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/ulusta-antik-tiyatro-bulundu_83638.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!