Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Geneleve İlk Kepçe

Ulus'ta Üç Etaplı Proje Kabul Edildi

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Danıştay’ın kararıyla iptal edilen Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi’ni, olağanüstü toplantı yaparak yeniden görüştü. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in başkanlığında toplanan Meclis’te yine mahkeme kararıyla iptal edilen Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı’nda belirlenen

Hürriyet Gazetesi
1 Ulus'ta Üç Etaplı Proje Kabul Edildi

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Danıştay’ın kararıyla iptal edilen Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi’ni, olağanüstü toplantı yaparak yeniden görüştü. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in başkanlığında toplanan Meclis’te yine mahkeme kararıyla iptal edilen Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı’nda belirlenen etaplardaki hak sahipleri ile yapılacak işlemler konusu da görüşülürken her iki konuda CHP’nin muhalefetine karşılık oy çokluğuyla kabul edildi.

Meclis toplantısında ilk olarak mahkeme kararıyla iptal edilen Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Proje Alanı’ndaki 13 etapta bulunan hak sahipleri ile yapılacak işlemlerde esas alınacak hususlara ilişkin Başkan Gökçek’in okuduğu gündem maddeleri, oy çokluğuyla kabul edildi.

MHP’den destek

Ardından gündemin Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Sınırı’na ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun yapılacak çalışmalara ilişkin raporunun okunduğu Meclis toplantısında söz alan MHP Grubu Sözcüsü  İbrahim Uyar, iptalden önce 210 hektar olan sözkonusu alanın 130 hektara düşürüldüğünü kaydederek, "Bu alanın imar ve bayındırlık komisyonda görüşülmesi üzerine üç etapta yapılması planlanmaktadır. Biz de MHP gurubu olarak, bu alanın etaplar halinde düzenlenmesini destekliyoruz" dedi.

Gökçek’ten komisyon salvosu

Yenileme alanına ilişkin çalışmalarda dikkat edilmesi gereken önerilerini de okuyan Uyar’ın ardından açıklamada bulunan Başkan Melih Gökçek, "Biz konuyu komisyonda görüşürken, CHP’li meclis üyesi arkadaşlarımız müspet oy vermişti. Ancak mecliste bu oylar menfiye dönmüş. Yani bakarsanız, bu konu komisyonda ihtisas sahibi arkadaşlar tarafından müspet bir olay olarak karşılandı. Ben şunu anlamıyorum, Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı olarak ilan edilmesine niye karşı çıkılıyor, bu bir plan veya proje değil" dedi.

İş mahkemelere düşecek

Gökçek’in ardından söz alan CHP Grup Başkan Vekili Yaşar Çatak Ankara’nın geçmiş planlarından örnekler verdiği konuşmasında, "Ulus’la ilgili planlar bölge halkına sivil toplum örgütlerine ve meslek örgütlerine sorulmadığı sürece mahkemelere iş düşecektir. Verdiği karar yüzünden kimsenin yargıyı suçlamaya hakkı yoktur" dedi.

Oy çokluğuyla kabul edildi

Konuşmaların ardından "Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi kapsamında imarın 19953-19955-19960-19968-19969-19972-19973-19976-19978-19980-19981-19983- 9994-1999 parsellerde mülk sahipleri tarafından talep edilmesi halinde restorasyon ve mühendislik projelerinin bedelsiz verilmesi" ile "Ulus Tarihi Kent Merkezi yenileme alanı sınırının onayına ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu" maddeleri oy çokluğuyla kabul edildi.

Ulus Projesi şu etaplardan oluşacak

Mahkeme kararıyla iptal edilen Ulus Tarihi Kent Projesi’yle ilgili alınan yeni kararla proje üç etapta yapılacak.

Birinci Etap: Anafartalar caddesi, Kevgirli Sokak, Hıdırlıktepe, Atıfbey İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm Projesi güney SİT sınırları ve Çankırı Caddesi çevresi, Hacıbayram Camii, Sümerbank, Valilik Binalarını da kapsayan 34 hektarlı kuzey bölümü.

İkinci Etap: Hisarpark Caddesi, Bentderesi Caddesi, Ankara Kalesi doğusu SİT sınırları, Ulucanlar Caddesi, Anafartalar Caddesiyle çevrili kale, Atpazarı, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Samanpazarını da kapsayan yaklaşık 42 hektarlık doğu bölümü.

Üçüncü Etap: Anafartalar Caddesi, Talatpaşa Bulvarı, Atatürk Bulvarı, İstiklal Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi’yle çevrili Atatürk Heykeli, Merkez Bankası, Kültür Bakanlığı, hal ve Suluhanı da kapsayan yaklaşık 54 hektar yüzölçümlü güney bölümü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ulusta-uc-etapli-proje-kabul-edildi_73801.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • ben ısmetpasada mal sahıbı kısılerden bırıyım ve 40 yıldır burda esnafım yıkmadan bıze yer gosterın yıkıp bızı sokaklarda bırakmak ekmeksız bırakmak sıze yakısmaz yakısırsa yıkın ısmınızı bır daha ezberlerız ozaman YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!