Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

UN Studio'nun Çalışmaları...

UN Studio'dan "Te Papa" Müzesi

UN Studio'dan "Te Papa" Müzesi

yapi.com.tr/Efe Duyan
UN Studio'dan "Te Papa" Müzesi

br/> Yeni Zelanda Ulusal Müzesi'nin yeni ek yapısı başkent Wellington'un kıyı şeridinin yeniden düzenlenmesi sürecinde önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Yapıya, "Bizim Yerimiz" anlamına gelen "Te Papa" adı konmuş.

Un Studio'nun birincilik kazandığı yarışma, kıyı şeridini yeniden canlandıracak konutlar, bürolar ve eğlence mekanlarından oluşan daha büyük bir planın parçası olarak açılmıştı.


Ben Van Berkel proje ile ilgili şunları söylüyor:
"Çevresi ile ilişkisi düşünüldüğünde kültürel bir vurgu olarak kendini mümkün olduğunca güçlü bir şekilde ifade eden bir tasarım üretmeye çalıştık. Wellington'un önümüzdeki dönemde yapılanmaya devam edecek olan kıyı şeridinin kentle ilişkisini kuracak gerçek bir etki peşindeydik.

Ek yapı, açık ve davetkar bir jest yaparak kanatlarıyla Waitangi Parkı'nın içine giriyor. Zemin katta ise üstü örtülmüş, ancak saydam bir kamusal alan yaratıyor ve arkada kalan ana yapının duvarımsı imgesini kırıyor."

UN Studio'nun amacı, hem sanatla hem de sanat olmadan anlamlı olacak bir müze mekanı yaratmak ve ziyaretçilerin bu kültürel olayın en az sergilenen ürünler kadar parçası olmasını sağlamak.


Sergi mekanları, sıra dışı büyüklükte eserleri içine alabilecek kadar büyük olmakla birlikte spiral bir rampa boyunca zig-zaglar halinde bir açık plan yaratıyor. Böylelikle izleyicilerin resimler ile heykelleri farklı açı, konum ve yüksekliklerden görmeleri mümkün olacak.

Burada önemli olan, aynı anda hem insanlara hem de sanata hizmet edecek nitelikte mekanlar yaratmak. Bu yüzden, bu sıra dışı deneyimin basit bir sergi gezintisinden öte, ruhsal ve kışkırtıcı boyutları olacaktır.

Mekanlar, bu çok yönlülüğe uygun olarak, sanat ürünlerini sergilemenin yanı sıra açılışlar, ufak konserler ve başka etkinlikler için de kullanılabilecek.

Müzenin, kültürel hayat açısından bir çekim noktası olarak, Wellington'nun gelişim sürecinde merkezi bir rol oynaması bekleniyor.UN Studio
Te Papa Museum
Wellington, New Zealand

Müşteri: Wellington Waterfront Ltd.
Architects: UN Studio
Ben van Berkel
Caroline Bos
Tobias Wallisser
Holger Hoffmann
Elke Scheier
Krystoph Nowak
Hans-Peter Nuenning
Jan Schellhoff

Yerel mimar: Jasmax, Auckland, New Zealand
Mühendislik: Arup

http://www.yapi.com.tr/haberler/un-studiodan-te-papa-muzesi_41074.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!