Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

UNESCO, GAP’ta Mekan Arıyor

UNESCO yetkilileri, GAP kapsamındaki illerde, Avrupa Birliği (AB) finansmanıyla restorasyonu gerçekleştirilecek 50 projenin seçimi için tarihi ve t

NTV-MSNBC
UNESCO, GAP’ta Mekan Arıyor

b>UNESCO yetkilileri, GAP kapsamındaki illerde, Avrupa Birliği (AB) finansmanıyla restorasyonu gerçekleştirilecek 50 projenin seçimi için tarihi ve turistik yerleri dolaşıyor.

UNESCO Kültürel Miras Bölümü Asya-Avrupa-Pasifik Bölüm Şefi Francis Childe ve Kültürel Miras Direktör Yardımcısı Laurent Levi-Strauss başkanlığındaki 5 kişilik heyet Şanlıurfa’da bulunan tarihi mekanlarını gezdiler.

Kültürel Miras Projesi çerçevesinde kenti gezen heyete, Harran Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd.Doç.Dr. Cihat Kürkçüoğlu ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri eşlik ettiler.
Heyet, Millet ve Gümrük Hanları, Güllüoğlu ve Yorgancı sokakları ile kapalıçarşılar ve TBMM Kültürevi’nde incelemelerde bulundu.UNESCO Kültürel Miras Direktör Yardımcısı Laurent Levi-Strauss, kültürel yerlerin onarımı ve yöre halkının ekonomik gelişimini artırmak amacıyla, AB’nin 12 milyon Euro’luk finansman sağladığını belirterek, “Sivil toplum örgütleri ile ilgili kişilerin, geliştireceği projeler arasından seçilecek 50 proje, AB’nin sağlayacağı fon ile hayata geçirilecek. Bizde bu amaçla GAP kapsamındaki illeri dolaşıyoruz. Daha önce Diyarbakır ve Mardin’i gezerek tarihi mekanları görme fırsatı bulduk. İki nehir arasında kalan bölümün doğu ile batıyı birleştirmesi yönüyle, çok etkileyici olduğunu gördüm. Bölgede, bazı hanların halen aktif olması ise geçmiş ile gelecek arasındaki sürekliliği yansıtması bakımından önemlidir” diye konuştu.

HRÜ, Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Cihat Kürkçüoğlu da, UNESCO gibi önemli bir kurumun temsilcilerine Şanlıurfa’yı gezdirme fırsatı bulduklarını ifade etti ve ekledi “Gezdiremediğimiz alanları slayt sunumlarıyla tanıtmaya çalıştık. Ancak tarihi 11 bin yıl öncesine uzanan bu şehrin birkaç günde tanıtılmasının mümkün olmadığını kendilerine ilettim. Özellikle, Millet Hanı’nın proje kapsamına alınması gerektiğini söyledim. Kendileri de gezdikleri mekanlarda gördükleri tarihi güzellikler karşısında etkilendiklerini belirttiler.”
Bu arada, UNESCO heyetinin, Harran, Birecik ve Halfeti ilçeleri ile Adıyaman’da incelemelerde bulunduktan sonra bölgeden ayrılacağı bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/unesco-gapta-mekan-ariyor_7493.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!