Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mardin Dosyası Geliştirilecek

Mardin Valisi Temel Koçaklar, Mardin’in BM Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) ‘Dünya Miras Listesi’ adaylığı için hazırlayacakları yeni dos

AA
Mardin Dosyası Geliştirilecek

b>Mardin Valisi Temel Koçaklar, Mardin’in BM Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) ‘Dünya Miras Listesi’ adaylığı için hazırlayacakları yeni dosyayı, 1 Şubat 2004 tarihine kadar yeniden sunacaklarını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye Daimi Temsilciliği aracılığıyla UNESCO’ya dün gönderilen mektupta, Mardin’le ilgili dosyanın daha fazla geliştirilerek ileri bir tarihte sunulacağı belirtilerek dosya geri çekilmişti. Mardin’in 7 bin yıllık tarihi geçmişiyle ‘Dünya Kültür Mirası’ listesine girmesi için ilk başvuru, 1981’de yapılmıştı.

Vali Koçaklar, yaptığı açıklamada, Mardin dosyasının Dünya Kültür Varlıkları Komitesi’nce reddedilmediğini, eksikliklerin giderilmesi için Kültür Bakanlığı’nca geri çekildiğini vurgulayarak, şöyle dedi: “UNESCO’nun kriterlerinde, zaman içinde değişiklikler oluyor. Bu nedenle eksiklikleri giderdikten sonra hazırlayacağımız dosyayı, 1 Şubat 2004 tarihine kadar yeniden Dünya Kültür Varlıkları Komitesi’ne sunacağız. Bu komitede 21 ülke yer alıyor. Kültür Bakanlığı’nın önderliğinde, dosya yeni bilgiler ışığında yeniden hazırlanacak. Bazı yayın organlarında dosyanın reddedildiğine ilişkin haberler yer aldı. Bunlar kesinlikle doğru değildir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/mardin-dosyasi-gelistirilecek_4905.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!