Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

UNESCO ve AB'ye Şikâyet

Sultanahmet'teki tarihi kalıntılar üzerine inşaat izni veren koruma kurulunu ve dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç 'u kınayan Şehristanbul Derneği, UNESCO ve Avrupa Birliği'ne şikâyette bulunacak.

Cumhuriyet Gazetesib>Sultanahmet'teki tarihi kalıntılar üzerine inşaat izni veren koruma kurulunu ve dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç 'u kınayan Şehristanbul Derneği, UNESCO ve Avrupa Birliği'ne şikâyette bulunacak.

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, "Son günlerde basında çıkan haberlerde İstanbul 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun Bizans Sarayı üzerine otel inşaatı izni vermesini kınıyoruz. Bu anlayışı, imzasıyla onaylayan ve destek veren eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'u kınıyoruz. Bizans eserlerine düşman gözüyle bakan bu anlayışı UNESCO, Avrupa Birliği Çevre ve Kültür Komitesi ve Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi'ne (ICOMOS) şikâyet edeceğiz" denildi. Dernek yetkilileri, yarın saat 12.00'de Sirkeci'de konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyecek.

Four Seasons Oteli'nin Bizans Sarayı üzerinde yaptığı inşaatın engellenebileceği belirtildi. Buna göre eğer İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bürokratlarının "Bölgeye turizm fonksiyonu veren kararlara itiraz edin " uyarısını dikkate alsaydı, söz konusu inşaat yapılmayabilirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/unesco-ve-abye-sikayet_58452.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!