Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Üniversite Dönemi ve Mezuniyet Sonrası 7 Ölümcül Günah

İnşaat Y. Mühendisi Furkan Emir; öğrenciler ve inşaat sektörüne adım atmak isteyen yeni mezunlarla, insan kaynakları süreçlerinde yapılmaması gerekenleri paylaşıyor.

Furkan Emir, İnşaat Y. Mühendisi
Üniversite Dönemi ve Mezuniyet Sonrası 7 Ölümcül Günah

Üniversite mezuniyeti sonrası birçok öğrenci ve yeni mezun için büyük dert; “Acaba ne yapmam lazım?”, “Nasıl iş bulacağım?”,“Hangi yolu izlemem benim için daha sağlıklı?”,“Kariyerime nasıl yön verebilirim?”… Bu tarz belli başlı soruları olduğunu düşündüğüm, inşaat sektörünün yeni profesyonelleri dostlarımızın, sektörün insan kaynakları süreçlerinde yapmamaları gereken önemli noktaları listeliyorum:

1. Stajları Sabunlayın!

Başlık biraz hafif kaldı aslında. Neden mi? Stajlar oldukça hafif iş tanımları. Sizin işi görmeniz, iş ortamına hazırlıklı olmanız için var. Yapısı gereği stajlar sizlere deneyim kazandırmıyor (geneli için konuşuyorum). Okurken elinizden geldiğince çalışın, mümkün olduğunca staj sürelerinizi uzatın. Bu şekilde hem okulda gördüğünüz eğitimi pekiştirmiş olacak hem de üniversite sonrası için yapmayı planladıklarınızla ilgili kafanız daha net olacaktır. 

Eğer okuduğunuz okulu sevmiyorsanız staj yine sizin için bir fırsat. Her bölümün inanılmaz geniş alanları ve çalışma kolları var; gerekiyorsa okurken bu alanlarda deneyim kazanmak adına ücretsiz de olsa çalışın, o havayı sorumluluk alabileceğiniz bir pozisyonla muhakkak soluyun.

Özellikle her geçen gün piyasadaki iş tanımları ile üniversitelerde verilen eğitim arasında uçurum artıyor. Hal böyle olunca sizin sektöre yönelik donanımlarınızı üniversite okurken artırmaktan başka çareniz kalmıyor. Amerika’da üst düzey bazı şirketlerin üniversite okuma şartını iş alım sürecinde kaldırdığı bu günlerde, üniversite yıllarını deneyim kazanmadan geçirmek tam bir kabus.

2. Devamlı Olarak Derslerinize Çalışın, Evden Sakın Çıkmayın!

Üniversitede inşaat mühendisliği okudum. Çok başarılı bir öğrenci olduğumu söyleyemeyeceğim. Hazırlık sınıfını atlayarak hızlı bir başlangıç yaptığım üniversite yıllarım tam 5.5 yıl sürdü.Üniversitede Yapı Statiği hocamın sözlerini hiç unutmuyorum; “eğer haftada 5 saat yapı statiği dersi alıyorsanız evde de 5 saat çalışmalısınız ve bu işlemi tüm teknik dersleriniz için yapmak zorundasınız” diyordu. Aradan yıllar geçti. Sektörde birçok farklı kurum ve pozisyonda çalışma şansım oldu. Öğrendiğim ilk şey bu sözün çok bir hükmünün olmadığıydı. 

Yine hayatımda önemli yer edinen başka bir olay ise üniversiteden mezun olduktan sonra ilk iş deneyimiminde gerçekleşti. Proje Yönetimi yüksek lisansı yapmaya karar vermiştim. Çalıştığım projedeki müşavirimiz de yaşça oldukça genç bir proje müdürüydü. İnanılmaz büyük bir projede bu yaşta nasıl proje müdürü olduğunu soruyordum sürekli kendime. Cevabı bana bir gün yine kendisi verdi: “Furkan, proje yönetiminin %70’i hatta tüm inşaat sektörünün %70’i iletişimdir. Öğrenmen gereken, üzerine en fazla düşünmen gereken şey kesinlikle iletişim yönetimi olmalı” dedi. İlk başta anlayamadığım bu sözleri sonraki yıllarda çokça tecrübe ettim.

İnşaat sektörü oldukça dinamik bir yapı. Her an doğruları değişiyor, her an yeni bir proje, yeni bir yazılım, yeni bir metodoloji, yeni bir bakış açısı derken birçok değişiklikle karşılaşıyoruz. Değişiklik yönetiminde problemleri minimize etmenin en büyük yolu ise iletişim yönetiminden geçiyor. Bunu ilerletebilmek için üniversitede bol bol sosyal işlerin altına girmenizi öneriyorum. Eğer hayalleriniz iyi bir iş ve iyi para kazanmaktan öteye gidemiyorsa bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Zira farklı sosyal alanlarda farklı tecrübelerinizin olmaması birçok probleme tek düze bakmanıza neden olacaktır.