Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Üniversiteler Bayraklı’yı İncelesin'

İzmir'in yeni kurulan iki ilçesinden biri olan Bayraklı'nın ilk Belediye Başkanı Hasan Karabağ, ilçede yapılan yerel seçimle birlikte tarihe not düştüklerini belirtti. Seçim çalışmalarında kendisine büyük destek veren eşi Bahriye Karabağlar ile birlikte Yeni Asır'ın sorularını yanıtlayan Karabağ, vatandaşın yoğun ilgisi karşısında yolda yürümekte

Yeni Asır Gazetesi
2 'Üniversiteler Bayraklı’yı İncelesin'

İzmir'in yeni kurulan iki ilçesinden biri olan Bayraklı'nın ilk Belediye Başkanı Hasan Karabağ, ilçede yapılan yerel seçimle birlikte tarihe not düştüklerini belirtti. Yüzde 43.38'lik oy oranı ile belediye başkanlığı koltuğuna oturan Karabağ, "Bayraklı çok enteresan bir yer. İzmir'in Narlıdere'sinde, Karşıyaka'sında ya da Güzelbahçesi'nde bir tahmin yapabilirsiniz. Ama Bayraklı'da tahminleri tutturmak çok zor. Biz Bayraklı'da siyaset tarihine geçecek başarıya imza attık. Buradan siyaset bilimcilerine şunu söylemek istiyorum: Bayraklı'yı tez konusu yapıp inceleyin. Üniversitelerde ders kitabı olarak okutun" dedi. Seçim çalışmalarında kendisine büyük destek veren eşi Bahriye Karabağlar ile birlikte Yeni Asır'ın sorularını yanıtlayan Karabağ, vatandaşın yoğun ilgisi karşısında yolda yürümekte zorlandığını belirtti.

* Belediye başkanlığına giden yolu anlatır mısınız?

Çocukluğumdan itibaren Bayraklı'nın havasını soluduğum için meslek hayatımda da hep Bayraklı'da çalışmayı ön planda tuttum. Siyasi hayatımda yakaladığım grafik beni buralara getirdi. Bayraklı ile özdeşleşen bir kişiyim.

* Bayraklı, Karşıyaka'ya bağlıyken yeterli hizmet alamıyor muydu?

Denizi, insanları ve sosyal yapısı ile birçok yerden farklı olan Bayraklı'nın, Karşıyaka'ya bağlı olduğu zamanlarda yeterli hizmet alamadığını gördüm. Belediye başkanları her yere eşit hizmet götürmek ister ama Bayraklı yıllarca ihmal edildi. 1994-1999 yılları arasında Karşıyaka Belediyesi'nde CHP Meclis Üyeliği ve Grup Başkan Vekilliği görevlerinde bulunduğum zamanlardan itibaren Bayraklı için yapılan çalışmaların her zaman takipçisi oldum. Benim en büyük avantajım insanların Hasan Karabağ'ı yakından tanıması ve inanmasıydı. Bayraklı'yı çok güzel günler bekliyor. Bayraklı'yı kıyıda köşede kalmaya mahkum edenler bizi izlemeye devam etsin.

İçinizden biriyim

* Seçim çalışmalarını "İçinizden biriyim" sloganı ile sürdürdünüz. Başarı nasıl geldi?

Ben Bayraklı'nın çocuğu, genci ve yaşlısının isteklerinin ne olduğunu en iyi bilen adaydım. Bunu vatandaşlarımız gördü ve tercihini de ona göre yaptı. Bayraklı'da siyasetin para ile olmadığını biz gösterdik.

* Seçim kazanmak nasıl duygu?

Karşıyaka'da, Konak'ta CHP'nin alternatifi yoktu. Ama Bayraklı gerçekten zor bir bölge. Biz burayı adeta nakış gibi işledik. Gittiğimiz yerleri, kapıları bir sefer görüp geri dönmedik. "Taşı delen suyun sürekliliğidir" anlayışı ile hareket ederek zaferi kazandık. Yüzde 40'ların üzerinde aldığımız başarı kolay olmadı. Bayraklı'nın yapısı çok farklı. Buradaki seçimin, tarihe geçmesi gerekiyor. İlçe olarak ilk kez seçime giren Bayraklı'da kazanılan bu zaferi, üniversitelerde hocaların öğrencilere okutması gerekiyor. Burada kazanılan başarı ve çalışmalar üniversite gençliğine model olarak anlatılmalıdır.

* Bayraklı'nın bölünerek ilçe olmasında sizce siyasi davranıldı mı?

CHP olarak bölünmenin her zaman siyasi olarak yapıldığını belirttik. Bornova'da, Karşıyaka'da tepki mitingleri düzenlendi. Seçimlerde alınan oy oranlarına göre mahallelerin sınırları çizildi. AK Parti'nin buradaki temsilcileri bölünmeyi gerçekleştirince, Bayraklı'yı alarak Bornova ve Karşıyaka'yı da zor durumda bırakacaklarını zannettiler. Fakat olmadı. Başbakan, beklentisi çıkmayınca Bayraklı'yı bölenlere kızmıştır. Planları tutmadı. 'Ava giden avlanır' lafının gerçek olduğunu biz Bayraklı'da gösterdik. Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan oldular.

* Projelerinizden bahseder misiniz?

Öncelikli projelerimizden biri, yerinde kentsel dönüşüm olacak. Bayraklı'nın birçok mahallesinde çarpık yapılaşma ve gecekondu sorunu var. Yollar, kaldırımlar ve kentin altyapısının bir düzeni yok. Öncelikle kentsel dönüşümü vatandaşlarımızın mağdur olmayacağı şekilde başlatacağız. Bir yandan da belediye olarak bina sorunumuzu çözeceğiz. Öte yandan 8 bin 500 yıllık tarihe sahip kentin ilk yerleşim yeri olan bu bölgede, bir Smyrna Festivali yapmayı düşünüyoruz. Kültür ve sanat alanında olacak bu festivali en kısa zamanda gerçekleştireceğiz.

Turizm önemli

* Turizm alanında çalışmalarınız olacak mı?

Yıllardır kabuğunu kıramayan Bayraklı bizimle birlikte dünyaya açılacak. İzmir'e her ay binlerce turist gelmesine rağmen kentin kuruluş yerine uğrayan yok. Bayraklı'daki tarihi dokuyu tanıtıma turizme kazandırmak için elimizden geleni yapacağız. Sahil bandını da cazip hale getireceğiz. Ayrıca okul öncesi, orta öğretim, üniversiteye hazırlık alanlarında ücretsiz kurslar düzenleyeceğiz. Ülkemizde eğitim, seçim yatırımı olmanın ötesinde ele alınmalıdır. Çünkü mevcut sistem yapısal kökten değişimi gerektirmektedir. Eğitim düzeyini artırmak için her türlü organizasyonu yaratacağımızın sözünü veriyoruz. Eğitimde fırsat eşitsizliği Bayraklı'da yaşayan gençlerin birincil sorunlarından. Hedefimiz, bu eşitsizliği Belediyemiz bünyesinde oluşturulacak ücretsiz kurslarla gidermektir. Ücretsiz öğrenci yurdu açmak da projelerimiz arasındadır. Kurmayı planladığımız, "BAY-BEL Dershaneleri" bu amaca hizmet erecek önemli bir adım olacak.

* Eğitime büyük önem veriyorsunuz.

Elbette. Eğitim her çocuğun hakkıdır. Okullarımızın temel onarımları ve vereceğimiz diğer desteklerin yanı sıra "Gezici Internet / Bilgisayar Otobüsü" ile Bayraklı'da yaşayan ner kesim, teknolojinin fırsatlarından yararlandırılacak. Osmangazi'de yapılması planlanan öğrenci yurdu ile gençlerimizin barınmalarına olanak sağlanacak. Çalışmak durumunda olan ve ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının bakım ve eğitimlerini üstlenecek okul öncesi bakım hizmeti verilecek.

* İş ve siyasetten bahsettik. Peki başkanlık yarışında ailenizin tutumu nasıldı?

Eşim bana bu konuda çok destek oldu. Bu zamana kadar siyasetle hiç işi olmayan eşim, benden sonra aktif bir siyasetçi gibi geziyor. Ben bir taraftan Bayraklı için yapacaklarımızı planlarken, o da kadınlarla bir araya gelerek sosyal çalışmalar yapmaya başladı. Belediye ve olanaklarımız yerine oturduğu zaman daha da iyi olacak. Bir kızımız var. O da İstanbul'da öğretmenlik yapıyor. Bir okulda sınıf öğretmeni olarak görevini sürdürüyor. Eşim ve kızım bana bu süreçte çok destek verdi.

Eşi büyük destek verdi

* Bahriye hanım, başkan eşi olmak nasıl bir duygu?

'Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır' sözü tam bana göre yazılmış. Bu zamana kadar siyaset ile hiç işim olmadı. Öğretmenlik görevi yaptığım için siyaset dışı kaldım. Emekli olduktan sonra eşime destek olmaya çalıştım. Siyasetten anlamam ama kendisine başkanlığı kazanacağını söyledim. Seçimlerde de Bayraklılılar bu göreve layık gördü. Şimdi de çok iyi bir belediye başkanı olacağını söylüyorum.

'Hasan çok başarılı olacak'

Bahriye Karabağ: Hasan'ın çok iyi bir belediye başkanı olacağını çok iyi bir eş olmasından yola çıkarak söylüyorum. Hayatı boyunca her zaman tezcanlı oldu. Bir işin hemen bitirilmesini ve eksiksiz olmasını ister. Bir de karşısındaki işinin ehli olacak. Yarım iş yapanları, gelişigüzel çalışanları pek sevmez.

http://www.yapi.com.tr/haberler/universiteler-bayrakliyi-incelesin_68115.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • cengizhan mahallesinin carpık yapılaşması malum. bu bölge ne zaman çok katlı imara açılacak? bu konuda hiç bir yazınızı okuyamadım. eger ki açıksa kaç kat imar izni var? ben ve benim gibi bir çok kişinin bilgi sahibi olmadıgını yaptıgım araştırmalardan habersiz oldugunu biliyor musunuz? lütfen bizleri bu konuda aydınlatır mısınız? tşkrlr YANITLA
  • HASAN BAŞKANIMIZI ÇOK SEVİYORUZ. ÇOK İYİ İŞLER YAPIYOR. BELEDİYE BİNASI DA TAM YERİNE OTURDUKTAN SONRA BAYRAKLIDA KENTSEL DÖNÜŞÜM ADINA ÇOK GÜZEL İŞLER YAPMASINI BEKLİYORUZ. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!