Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Unkapanı Köprüsü'nde Büyük Tehlike!

İstanbul Aydın Üniversitesi AFAM (Afet Araştırmaları Merkezi) Başkanı Yard. Doç. Dr. Kubilay Kaptan uyardı: Unkapanı Köprüsü'nün bağlantı yolunda kiriş çökmüş. Köprü bu haliyle kalırsa tamamen çökebilir"

yapi.com.tr
Unkapanı Köprüsü'nde Büyük Tehlike!

Vatandaşlardan gelen şikâyetler üzerine Unkapanı Köprüsü bağlantı yolunda dün sabah ekibiyle birlikte inceleme yapan İstanbul Aydın Üniversitesi AFAM (Afet Araştırmaları Merkezi) Başkanı Yard. Doç. Dr. Kubilay Kaptan, tespitlerini Habertürk'le paylaştı.

Büyük tehlike

Kaptan, köprünün alarm vermeye başladığını anlattı: "Köprünün İMÇ tarafında, yani altında yorgancı ve oto yedek parçacıların olduğu alanda sorun olduğunu tespit ettik. Sıkıntı tam olarak köprü girişi ile köprünün karadaki kısmı arasında yaşanıyor. Araç yükünü taşıyan kirişler yani yatay taşıyıcı elemanların koptuğunu yerinde tespit ettik." Kopmayla birlikte kirişlerin taşıyıcı özelliğini, özellikle de 2 kirişte tamamen kaybettiğini vurgulayan Kaptan, "Bir köprü için yükü alıp kolonlara yani düşey taşıyıcıya aktaran ara taşıyıcı kirişler çok önemli. Köprülerde yükü bu köprüde olduğu gibi birkaç kiriş alır. Unkapanı Köprüsü'nde ise taşıyıcı kirişlerden bazıları artık çalışmaz durumda. Demirler çıkmış, beton dökülmüş ve bazı yerlerde kiriş tamamen göçmüş. Bir hat boyunca 10 kiriş varsa yarısında tahribat olmuş. İkisi tamamen kullanılamaz halde. Köprü bu haliyle kalırsa artan araç yükü veya alttan akan trafikte bir aracın çarpmasıyla tamamen çökebilir" dedi.

'Acilen tadilata alınmalı'

Köprünün kara tarafında dükkânları olan esnaf, zaman zaman köprüden beton parçalarının koptuğunu ve bir süre önce bu nedenle iki kişinin yaralandığını söyledi. Öte yandan, Kubilay Kaptan, İBB'nin de köprüde bir ön inceleme yaptığını, köprünün acilen kapıtılarak tadilata alınmasını önerdi. Kaptan, köprünün betonu, yani kolonları sağlam görünmekle birlikte, kolonlara yükü dağıtacak olan kirişlerde ciddi sorun olduğunun altını çizdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/unkapani-koprusunde-buyuk-tehlike_105506.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!