Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Unutulmaya Yüz Tutan Zanaatlar ’Kent Atölyeleri’nde Canlanıyor

ÇEKÜL Ankara Temsilcisi Faruk Soydemir, "Geleneğin Usta Elleri Geleceğe Uzanıyor" başlıklı projeyle Beypazarı’nda ahşap atölyesi kurulduğunu anlattı. Soydemir, "Bu sayede istihdam yaratıldı. Gençlerin de atolyelere ilgisi oldukça fazla" dedi.

Hürriyet ANKARAaman içinde unutulmaya başlanan zanaatlar Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı’nın (ÇEKÜL) çalışmalarıyla yeniden canlanıyor. ÇEKÜL Ankara Temsilcisi Faruk Soydemir, "Geleneğin Usta Elleri Geleceğe Uzanıyor" başlıklı projeyle Beypazarı’nda ahşap atölyesi kurulduğunu anlattı. Soydemir, "Bu sayede istihdam yaratıldı. Gençlerin de atolyelere ilgisi oldukça fazla" dedi.

ÇEVRE ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL), Anadolu’nun birçok yerinde unutulmaya yüz tutmuş, el emeği, göz nuru zanaatları tekrar canlandırmak amacıyla, "Kent Atölyeleri"nin kurulmasına ön ayak oluyor. ÇEKÜL Vakfı Ankara Temsilcisi Faruk Soydemir, "Kent atölyeleriyle birlikte, belli zanaatlarda birkaç tane kalan usta sayısı fazlalaştı, yeni ustaların yetişmesine ön ayak olundu" dedi.

Ustları kaybettik
Soydemir, Türkiye’nin, geleneksel yapı birikimi açısından önemli bir zenginliğe sahip olduğunu hatırlatarak, ülkenin kültür ve tarih mirasının önemli bir kısmını gerek anıtsal, gerek sivil mimarlık varlıklarının oluşturduğunu ifade etti. Ancak kentlerin, geleneksel kimliklerini yitirmeye başladığına ve ülkenin her yanında, tekdüze kentsel yüzler oluşmaya başladığına işaret eden Soydemir, "Toplum, yapı sanatının ustalarını da yitirmiştir. Geleneksel yapı malzemeleriyle üreten, taşın, ahşabın ve toprağın dilinden anlayan ustalar, neredeyse kalmadı. Bu nedenle onarım ve restorasyonlar, ciddi eksikler ve hatalarla dolu" dedi.

Proje geliştirdik
Soydemir, bu kapsamda ÇEKÜL Vakfı olarak, yitirilen üretim hafızasını yeniden yaratmak ve geleneksel yapı sanatı için ihtiyaç duyulan usta ve teknik eleman boşluğunu doldurmak amacıyla, "Geleneğin Usta Elleri Geleceğe Uzanıyor-Kent Atölyeleri" adlı bir proje geliştirdiklerini belirtti. Soydemir, söz konusu atölyelerin kurulmasında, vakfın yanı sıra, Tarihi Kentler Birliği ile özel idare ve yerel yönetimlerin de katkılarının bulunduğunu kaydetti.

Yeni ustalar yetişecek
Projenin amacını, "Yok olma sınırında olan geleneksel yapı sanatlarımızın üretim yöntemlerinin geleceğe aktarılması, günümüz olanaklarıyla boyutlandırılarak yeni gelişmelere ortam hazırlanması ve eğitimli, becerikli bir kuşağın yetişmesinin sağlanmasıdır" sözleriyle ifade eden Soydemir, Ankara’nın Beypazarı ilçesinde kurulan atölyenin, ahşap işçiliği üzerine olduğunu söyledi. Soydemir, Ayaş ilçesindeki kent atölyesinin ise kurulma aşamasında olduğunu bildirdi.

Soydemir, atölyeler kurulmadan önce, bazı yörelerdeki geleneksel taş işçiliğinin, yok olmaya yüz tuttuğunu gördüklerini dile getirerek, "Kent atölyeleriyle birlikte, birkaç tane kalan usta sayısı fazlalaştı, yeni ustaların yetişmesine ön ayak olundu. Örneğin, Şanlıurfa’da üç tane kalan taş ustası sayısı, bu proje sayesinde bir hayli arttı" dedi. Soydemir, bu projeyle gençlere iş alanı sağlandığına da dikkati çekerek, "Bu sayede istihdam yaratıldı. Gençlerin de bu atölyelere ilgisi oldukça fazla. Bir çok atölyede teknik lise ve üniversite mezunu gençler çalışıyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/unutulmaya-yuz-tutan-zanaatlar-kent-atolyelerinde-canlaniyor_55045.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!