Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ünye Genç Mimarları Ağırladı

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB)’nin 2002 yılından beri BETONART markası altında mimarlık öğrencilerine yönelik düzenlediği uygulama ağırlıklı atölye çalışması, OYAK Çimento Grubu, Ünye Çimento Fabrikası’nın desteğiyle gerçekleşti.

yapi.com.tr
Ünye Genç Mimarları Ağırladı

Ertelenen ve yeri değişen 14. BETONART Mimarlık Okulu, 30 Ocak - 6 Şubat 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Seçil Yaylalı ve Giorgio Caione'nin küratörlüğünü, Ferhan Yalçın’ın koordinatörlüğünü, Başak Özden, Yelta Köm, Emre Gündoğdu ve Hakan Yıldız’ın moderatörlüğünü üstlendiği atölye “Betonun Bilindik Hafifliği” temasıyla düzenlendi.

16 üniversiteden öğrenciler Ünye'de buluştu

Her sene farklı bir şehirde düzenlenen ve Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden öğrencilerin katıldığı Betonart Mimarlık Yaz Okulu, bulunduğu kenti de kendi deneyim ortamı içine katıyor. Ünye'deki çalışmaya 16 üniversiteden (Avrasya Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi, Toros Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, İzmir Gediz Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi) 21 öğrenci katıldı.

Atölye kapsamında ayrıca teknik ve mimari konularda sunumlar ve söyleşiler de gerçekleştirildi. Katılımcılar hafta boyunca Bora Yağlı'dan "Beton ve Hazır Beton"; Giorgio Caione'den "Çağdaş Sanatta Beton Kullanımı"; Semra Uygur ve Özcan Uygur'dan brüt beton tasarım ve uygulamaları; Jacob de Baan'dan "Obje ve His"; Emre Gündoğdu, Yelta Köm ve Efecan Soysal’dan "Herkes için Mimarlık"; Ezgi Çiftçi’den “Plankton Project”; Amine Sena Sezer’den “Tasarım Köyü-İzmir” başlıklı sunumları ve iş güvenliği konusunda bilgilendirme seminerlerini dinlediler.

Bu senenin yenilikleri; metal ve silikon kalıp sistemleri

Her yıl imkanlar dahilinde yenilikçi yaklaşımları da araştıran Betonart Mimarlık Yaz Okulu'nda bu kez ilk defa metal kalıp sistemi denendi ve küçük obje denemeleri için de ilk defa silikon kalıp teknolojisinden yararlanıldı. Küçük obje denemeleri için ayrıca renkli beton (siyah beton) uygulamaları yapıldı. Kısa süreli tasarım ve uygulamayı bir arada barındıran yaz okulunda kalıp süresini azaltmak için mukavemeti artırılmış ve priz süresi kısaltılmış özel ürünler denendi ve başarılı bir sonuç elde edildi.

Ünye için de tasarladılar

Bulunduğu kente kalıcı bir değer bırakmayı da amaçlayan katılımcılar, yüzü denize dönük bir yerleşim olan Ünye'de, manzaranın izlenebileceği noktalarda kullanılmak üzere betondan oturma üniteleri tasarladılar.

14. Betonart Mimarlık Yaz Okulu, 6 Şubat 2016 günü öğrencilerin ürün ve sunumlarının izlenmesinin ardından katılımcılara sertifikalarının verilmesi ile son buldu. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/unye-genc-mimarlari-agirladi-_142974.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!