Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

UPSD’den ‘Ucube’ Heykel Tartışmasına Tepki: ‘Ucube Bir Türkiye Yaratıldı’

Mehmet Aksoy’un Kars’taki henüz bitmemiş 35 metrelik “İnsanlık Anıtı” heykeli hakkında Başbakan’ın “Ucube” nitelemesine tepkiler sürüyor. Dün Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nce (UPSD) Mehmet Aksoy’un da katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi. Muazzez İlmiye Çığ, Berhan Şimşek, Rutkay Aziz, Tarık Akan, Eyüp Muhçu, Ataol Behramoğlu’nun

Cumhuriyet Gazetesi
UPSD’den ‘Ucube’ Heykel Tartışmasına Tepki: ‘Ucube Bir Türkiye Yaratıldı’

Mehmet Aksoy’un Kars’taki henüz bitmemiş 35 metrelik “İnsanlık Anıtı” heykeli hakkında Başbakan’ın “Ucube” nitelemesine tepkiler sürüyor. Dün Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nce (UPSD) Mehmet Aksoy’un da katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi. Muazzez İlmiye Çığ, Berhan Şimşek, Rutkay Aziz, Tarık Akan, Eyüp Muhçu, Ataol Behramoğlu’nun da aralarında olduğu ve pek çok sanatçının katıldığı toplantı, UPSD Başkanı Bedri Baykam’ın derneğin bildirisini okumasıyla başladı.

Bildiride, “Toplumda herkes bir heykeli veya bir yapıtı daha az ya da daha çok beğenebilir, sevebilir, sevmeyebilir. Ama bunların hiçbiri, bir eseri ortadan kaldırmak ve ona resmi ağızdan hakaret etmek için bir gerekçe olamaz. Sanat, politikacıların şahsi zevklerine veya ait oldukları ideolojiye göre hakaret edip, kin kusup içlerini boşaltabilecekleri içi boş bir çuval değildir” denildi. Bedri Baykam’sa konuşmasında “ucube bir Türkiye” yaratıldığını belirterek “Artık her gün gazeteleri açtığımızda sanata, yazarlara, yaşam tarzlarına hangi koldan hangi saldırıların düzenlendiğini gösteren karanlık bir tabloyla karşılaşıyoruz” dedi.

Mehmet Aksoy da konuşmasında “Heykel bir dildir. Form dili üzerinden bir duygunun, düşüncenin anlatımıdır. Bunun kavranması lazım, anlaşılmayan şey bu. Heykel şarkı gibi, türkü gibi, şiir gibi bir dildir. Lütfen bunu böyle anlayalım. Bıraksınlar bu heykeli yapayım. Bittiği zaman görsünler, emin olsunlar ki çok güzel bir heykel olacak” dedi. Aksoy, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın “Başbakan heykele ucube demedi’ sözleriyle ilgili olarak da “Bakan, daha yumuşak bakıyor, öyle olmasını istiyor belki de” dedi.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/upsdden-ucube-heykel-tartismasina-tepki-ucube-bir-turkiye-yaratildi_85084.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!