Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Uranyum Merkezi için Sinop Beklenecek

Akkuyu nükleer santralinin kurulu gücünün 4 bin 800 MW olacağı ve bunun zenginleştirme merkezi yatırımını karşılamayacağı öğrenildi. Böyle bir merkezin hayata geçmesi için ortalama 20 milyar dolarlık yatırım gerektiği ve tek bir santral için bunun ekonomik olmayacağı ifade edildi.

Referans Gazetesi
Uranyum Merkezi için Sinop Beklenecek

Akkuyu nükleer santralinin kurulu gücünün 4 bin 800 MW olacağı ve bunun zenginleştirme merkezi yatırımını karşılamayacağı öğrenildi. Böyle bir merkezin hayata geçmesi için ortalama 20 milyar dolarlık yatırım gerektiği ve tek bir santral için bunun ekonomik olmayacağı ifade edildi. Bir nükleer santral ise 10-15 milyar dolara mal oluyor. Zenginleştirilmiş uranyum nükleer silah yapımında da kullanılırken, bu nedenle bu merkezlerin açılması dünya tarafından da yakından izleniyor.

Türkiye'nin nükleer santralde kullanılacak yakıtı elde etmek amacıyla kurmak istediği bu merkezi, tek bir santral için kurmasının da dikkat çekebileceği ve olumsuz eleştirilere neden olabileceği yorumu yapıldı. Bu nedenlerle Sinop bölgesinde yeni santral için ihaleye çıkıldıktan sonra bu konu gündeme gelebilecek. Akkuyu santrali 4.800 MW kurulu gücünde olacak. Sinop'a ise en az 4.500 MW kurulu gücünde santral kurulması planlanıyor. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından Sinop'ta sürdürülen ön çalışmaların ise nisan ayı itibariyle bitirilmesi ve yer lisansı alınması hedefleniyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/uranyum-merkezi-icin-sinop-beklenecek_66465.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!