Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Üretimde 2008 Rakamlarını Yeni Yakalayabildik''

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mustafa Boydak, sanayiciler olarak üretimde 2008 yılı rakamlarını yeni yakalayabildiklerini, ihracatta ise 2008 rakamlarını henüz yakalayamadıklarını belirtti.

yapi.com.tr / AA
''Üretimde 2008 Rakamlarını Yeni Yakalayabildik''

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mustafa Boydak, sanayiciler olarak üretimde 2008 yılı rakamlarını yeni yakalayabildiklerini, ihracatta ise 2008 rakamlarını henüz yakalayamadıklarını belirtti.

Boydak, KAYSO Nisan ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2010 yılını 8.9'luk büyüme oranı ile kapattığını, bu rakama göre Avrupa ve dünyada çok iyi yerde olduğunu belirtti.

Bu büyüme ile bir anlamda 2009 yılında yaşanan 4.5'lik küçülmenin telafi edildiğini ifade eden Boydak, istikrarlı bir büyümenin Türkiye'nin geleceği açısından son derece önemli olduğunu bildirdi. Kredi mekanizmalarındaki daralmanın devam ettiğini dile getiren Boydak, şöyle konuştu:

''Üretimde 2008 rakamlarını yeni yakalayabildik, ihracatta ise 2008 rakamlarını henüz yakalayamadık. Ancak iyi yönde bir gidişat var. Kredi mekanizmalarında bir takım daraltmalar devam ediyor. Tüm bu tedbirlerin makro ekonomik dengeleri korumak için olduğunu biliyoruz, ancak bir taraftan da iş dünyasının motor gücünün de kredi mekanizması olduğunu hepimiz bilmekteyiz''.

İnşaat sektörünün yoğun bir şekilde piyasadaki fonları emdiğini ve bu sektörde yoğun bir büyüme yaşandığını vurgulayan Boydak, bunun olumlu bir gelişme olmayacağını, çünkü emlak sektöründe yaşanan dikey artışların hemen arkasından dikey düşüşlerin geldiğini belirtti.

Kayseri'deki genel ekonomik gidişatın iyiye doğru gittiğini, ihracatta ve pazarları çeşitlendirme konusunda iyi bir durumda olduklarını açıklayan Boydak, ihracatçı firmalara teşekkür etti.

KAYSO Meclis Başkanı Nureddin Okandan da, Türkiye'nin 2010 yılında dünyada en hızlı büyüyen ilk 5 ekonomiden biri olduğunu, son beş çeyrektir büyüyen Türkiye'de bu büyüme ile birlikte özel sektörün yatırımlarında ve istihdamında da önemli artışlar yaşandığını söyledi.

Meclis toplantısında, ayrıca Cam Ürünleri Vitrifiye İmalat ve Alüminyum Doğrama Sanayi Meslek Komitesi'nin sektörel sorunlarla ilgili sunumu izlendi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/uretimde-2008-rakamlarini-yeni-yakalayabildik_87060.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!