Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Ürettiğimiz Elektriğin İki Katını Güneşten Alabiliriz'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, güneş enerjisi konusunda Türkiye'nin, geçen yıl üretilen elektriğin iki katı bir potansiyeli tespit ettiklerini söyledi. Bu rakam 56 bin megavatt doğalgaz santrali yapımına eşdeğer bir zenginlik olarak belirtiliyor.

Zaman Gazetesi
'Ürettiğimiz Elektriğin İki Katını Güneşten Alabiliriz'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, güneş enerjisi konusunda Türkiye'nin, geçen yıl üretilen elektriğin iki katı bir potansiyeli tespit ettiklerini söyledi. Bu rakam 56 bin megavatt doğalgaz santrali yapımına eşdeğer bir zenginlik olarak belirtiliyor. Güler, MTA Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen "Güneş Enerjisinde Yeni Ufuklara Doğru Fikir Paylaşımı ve Nihai Ürünlerin Tanıtımı'' toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin enerjide bir bağımsızlık savaşı verdiğini, dışa bağımlılığın azaltılması konusunda da yerli ve yenilenebilir kaynaklara yöneldiğini bildirdi.

Son yıllarda küresel ısınma, gıda ve enerjideki gelişmeler dikkate alındığında kendilerinin enerjiyi çevre ve gıda ile de bir bütün olarak ele aldıklarını anlatan Güler, bu üçlüden birindeki sorunun diğerini etkilediğini, bu yüzden enerjiyi dar bir banttan geniş bir perspektife taşıdıklarını vurguladı. Yenilenebilir enerji konusunda başlattıkları yasal, ekonomik ve uygulamaya dönük düzenlemelerle büyük başarı kaydettiklerini ve diğer bazı ülkelerden bile daha ileri konuma gelindiğini ifade eden Güler, bu kapsamda, yenilenebilir kaynaklardan su, rüzgâr enerjisi ve jeotermal enerji konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Güneş enerjisi konusunda da büyük beklentilerinin olduğunu ve bulunan değerlerin çok cesaret ve ümit verici çalışmalar olduğunu bildiren Güler, bu konuda Türkiye'nin çok zengin bir kuşakta bulunduğuna dikkati çekti. Kendilerinin bu konuda bir ilki gerçekleştirdiklerini ve Türkiye'ye özgü güneş atlasını çıkardıklarını kaydeden Bakan Güler, bu güneş atlası ile Türkiye'nin geçen sene üretilen tüm elektriğinin iki katı bir potansiyeli tespit ettiklerini kaydetti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/urettigimiz-elektrigin-iki-katini-gunesten-alabiliriz_66269.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!