Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Uşak Müzesi'nde İkinci Skandal

Uşak ve ilçelerindeki Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait cami ve mescitlerden toplanarak Uşak Müzesi'ne teslim edilen 210 tarihi halı ve kilimden 71'i kayboldu.

Milliyet Gazetesi
Uşak Müzesi'nde İkinci Skandal

br/> Uşak ve ilçelerindeki Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait cami ve mescitlerden toplanarak Uşak Müzesi'ne teslim edilen 210 tarihi halı ve kilimden 71'i kayboldu. Bunun üzerine, Karun Hazinesi'nin en değerli parçalarından biri olan "Kanatlı Denizatı" broşunun çalınmasından sorumlu tutulan eski Uşak Müze Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu hakkında, tarihi halı ve kilimler nedeniyle soruşturma açıldı.

Emanet edildi ama...
Vakıflar Genel Müdürlüğü, Uşak il ve ilçelerinde kendilerine bağlı cami, vakıf ve mescitlerden topladıkları 210 adet tarihi halı ve kilimi 10 Kasım 2002'de Uşak Müze Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu'na 8 sayfalık envanter fişi içeren tutanakla emaneten teslim etti. 3.5 yıl boyunca da halıları geri istemedi.

Milliyet'in Uşak Müzesi'ndeki Karun Hazinesi soygununu gündeme taşımasının ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü, tarihi halı ve kilimleri geri almak için harekete geçti. 26 Nisan 2006 tarihinde müzeye giden vakıf yetkilileri, tarihi halıları Ankara'daki Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne götürmek istedi. Ancak 210 halı ve kilimlerden sadece 139'unun müzede olduğu belirlendi. Mevcut halılar, Uşak İl Kültür Müdürlüğü yetkilileri ile Müdür Akbıyıkoğlu tarafından, Vakıflar Genel Müdürlüğü görevlilerine teslim edildi.

Koleksiyonerlerde olabilir
Akbıyıkoğlu'nun açığa alınıp, tutuklanmasının ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bir yazı yazarak emanet halı ve kilimlerin akıbetinin araştırılmasını istedi. 28 Ağustos 2006'da Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un verdiği soruşturma izninin ardından müfettişler Uşak Müzesi'nde 1 ay inceleme yaptı ancak tarihi halı ve kilimler depolarda bulunamadı. Uşak polisi de, tarihi halıların, İstanbul ve İzmir'de koleksiyonerlere satıldığı yönündeki ihbarları araştırmaya başladı.

Üsküp Müftülüğü'nün eserleri de kayıp
Bu arada Uşak Müftülüğü de, daha önce camilerden toplanan çok sayıda eseri müzeye teslim ettiklerini belirterek, eserlerin peşine düştü. Müfettişler, müftülüğün teslim ettiği eserlerin de kaybolduğunu belirledi. Şimdi içlerinde çok sayıda şamdan, elyazması Kuran-ı Kerim, hat levha bulunan eserlerin akıbeti araştırılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/usak-muzesinde-ikinci-skandal_48683.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!