Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Üstgeçitler Kullanılmıyor

Kızılay’da Meşrutiyet Caddesi’nin üzerindeki 3 yaya üstgeçidini yayalar değil, boş vakit geçirmek isteyen gençler kullanıyor. Hizmete açılış tarihlerine göre Anakent Belediyesi’nin çok kullanılan üstgeçitleri, az kullanılanlardan daha sonra yaptığını ortaya koyuyor. Ankara’da 15 yılda toplam 55 üstgeçit yapıldı.

Cumhuriyet Ankara
Üstgeçitler Kullanılmıyor

Kızılay’da Meşrutiyet Caddesi’nin üzerindeki 3 yaya üstgeçidini yayalar değil, boş vakit geçirmek isteyen gençler kullanıyor. Hizmete açılış tarihlerine göre Anakent Belediyesi’nin çok kullanılan üstgeçitleri, az kullanılanlardan daha sonra yaptığını ortaya koyuyor. Ankara’da 15 yılda toplam 55 üstgeçit yapıldı.

Meşrutiyet Caddesi’ndeki ilk yaya üstgeçidi, Konur Sokak köşesinde, 19 Ağustos 2000 tarihinde yapıldı. Bu üstgeçidi 10 Ekim 2000 tarihinde Selanik Caddesi üstgeçidi, 19 Ekim 2000 tarihinde de Karanfil Sokak üstgeçidi izledi. Caddenin Atatürk Bulvarı ve Mithatpaşa Caddesi kesişimlerindeki üstgeçitlerin en kullanışlı olan üstgeçitler olmalarına karşın, kullanılmayan üç yaya üstgeçidinden bir ay sonra 30 Aralık 2000 tarihinde yapılması da dikkat çekiyor. Kızılay’ın en işlek yollarından biri olan Meşrutiyet Caddesi’ndeki üç üstgeçidi yayalar kullanmıyor. Yurttaşlar karşıdan karşıya geçmenin çok zor olduğu Meşrutiyet Caddesi’nde üstgeçitlerde değil yoldan karşıya geçiyorlar.

‘Trafik ışığı daha ucuz olurdu’

Yapıldığı ilk günden beri “gereksiz ve zevksiz” olduğu gerekçesiyle eleştirilen üstgeçitler gündüz saatlerinde gençlerin boş vakit geçirdiği geceleri ise her türlü tehlikenin yaşanabileceği mekânlar haline geliyor. Yurttaşların bir kısmı merdivenlerin çok yüksek olması nedeniyle kullanmadıklarını söylerken, bazı yurttaşlar da “Üstgeçit yerine trafik ışığı koyulsaydı, hem daha ucuz hem daha kullanışlı olurdu” diyerek Ankara Anakent Belediyesi yönetimini eleştiriyor.

Meşrutiyet Caddesi’nin Karanfil Sokağı ikiye böldüğü noktada karşıdan karşıya geçişlerde yurttaşlar üstgeçidi kullanmıyor ama yoğun yaya akışı olduğu için araçlar yayalara yol vermek zorunda kalıyor. Ancak bu durum sürücüler ile yayalar arasında kimi zaman kavgaya varan gerginliklere yol açıyor. “Neden üstgeçidi kullanmıyorsunuz?” yönünde soru soran sürücüye bir yurttaşın “Kolay mı o kadar merdiveni çıkmak?” şeklinde bir soruyla yanıt vermesi dikkat çekiyor. Bu yanıtı veren yurttaş Karanfil 1’i Karanfil 2’ye bağlayan noktaya ilişkin, “Burada karşıdan karşıya geçişlerde tam bir yaya hâkimiyeti var. 10 kişi birden adım atınca tüm araçlar duruyor. Konur Sokak’ta karşıdan karşıya geçmek istesem bile bu kolaylık nedeniyle buraya kadar yürüyorum” diyor.

Boş vakitler için üstgeçit

Sözkonusu üstgeçitler gündüz saatlerinde bölgede bulunan pek çok dershanenin öğrencilerinin ders öncesinde boş vakitlerini geçirmek için ideal mekânlar haline geliyor. Sıcak havalarda büfelerden yiyecek içecek alan gençler boş zamanlarını üstgeçitlerde geçiriyor. Anneler ve babaların da küçük çocuklarını eğlendirmek için karşıdan karşıya geçerken üstgeçitleri kullanması dikkati çekiyor. Günün yarısında boş zaman mekânı olan üstgeçitler, diğer yarısında tehlike merkezi haline geliyor.

16 yılda 55 üstgeçit

Melih Gökçek yönetimindeki Ankara Anakent Belediyesi 1994 yılından bu yıla kadar toplam 55 tane yaya üstgeçidini yurttaşların hizmetine açtı. Bunlardan 16 tanesi Çankaya ilçesine, 14 tanesi Altındağ, 13 tanesi de Yenimahalle ilçelerine yapıldı. Bu ilçeleri 4 üstgeçitle Keçiören, 3 üstgeçitle Mamak ve Etimesgut, 2 taneyle de Sincan ilçeleri izledi. 2004 yılı 12 tane ile üstgeçit hizmeti bakımından lider yıl oldu.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/ustgecitler-kullanilmiyor_84139.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!