Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Usulsüzlük İçinde Usulsüzlük

Ulaştırma Bakanlığı, anayasaya aykırı yasaya dayanarak Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'na (TCDD) özelleştirme yetkisi verdi. TCDD yasaya aykırı yönetmelikle ihaleye çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi



laştırma Bakanlığı, anayasaya aykırı yasaya dayanarak Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'na (TCDD) özelleştirme yetkisi verdi. TCDD yasaya aykırı yönetmelikle ihaleye çıktı. Var olmayan komisyonun ilan ettiği, muhammen bedellerin belirlenmediği ihalenin de yönetmeliğe aykırı olduğu anlaşıldı. İhalede, anayasaya göre sadece işletme hakkı devredilebilen bir limanın dahi 'arsa' diye gösterilerek satıldığı ortaya çıktı. TCDD taşınmazlarının satışına ilişkin süreç şöyle gelişti:

- AKP, anayasanın "özelleştirmede usul ve esasların yasayla belirlenmesi" zorunluluğunu getiren 47. maddesine aykırı olarak 5335 sayılı Torba Yasa'nın 32. maddesi ile "TCDD mülkiyetindeki işletmecilik fazlası taşınmazların satılarak veya devredilerek bedellerinin demiryolları inşası veya bakım ve onarımı için kullanılması" yetkisini TCDD Yönetim Kurulu'na verdi. Yasada özelleştirmenin usul ve esaslarını belirlemedi.

- Ulaştırma Bakanlığı, bu yetkiyle bir "yönetmelik" çıkardı. Ancak burada, taşınmazların satışına ilişkin usul ve esasları belirleme yetkisini, yasadaki yetkiyi de aşarak TCDD Genel Müdürü'ne devretti. Yasada yönetim kurulu yetkili kılınmıştı.
Olmayan komisyonun ilanı

- TCDD, aralarında "İzmir Alsancak Kordon'da 5 dönüm otel alanı, İstanbul Maltepe sahilde 15 dönüm arazi, Hatay'da 3.5 milyon metrekarelik Bakû-Ceyhan'a komşu alan" ın da yer aldığı İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep, Sakarya, Bilecik, Manisa, Kars, Karabük, Zonguldak, Denizli, Niğde, Kırklareli, Hatay illerindeki 204 parça taşınmazı 12 Nisan 2007'de Eskidji firması aracılığıyla düzenlediği ihalede satışa çıkardı.

- İhale, 29 Mart 2007 tarihli Resmi Gazete'de, yönetmelikte yer almayan "TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü Taşınmaz Malları Değerlendirme Komisyonu Başkanlığı" tarafından duyuruldu.

- İhalede, anayasa ve yasalara göre sadece işletme hakları devredilebilecek "İstanbul Zeytinburnu'nda 17 bin 607 metrekarelik liman" ile tapu kayıtlarında vasfı "rıhtım ve iskele" olarak gösterilen "İstanbul Zeytinburnu Kazlıçeşme'de 1100 metrekare arsa" da yer aldı.

- Bazı satışa konu taşınmazlar için ihalede "imar planının iptal edildiği ve yeni imar planı ile değerinin artabileceği" belirtilerek "imar planı değişikliği vaadi" verildi.

- İhalede satılacak taşınmazların hiçbiri için "muhammen bedel" belirlenmedi. Taşınmazların tümü "sıfır" YTL tahmini bedelle satışa çıktı. Böylelikle, gelirin azamiye ulaşmasını engelleyecek şekilde, taşınmazların gerçek değerine bakılmaksızın satışına olanak sağlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/usulsuzluk-icinde-usulsuzluk_53588.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!