Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Uzay Sanayiinin Altyapısı Olacak Proje 15 Yıldır Bitirilemedi

Türk havacılık ve uzay sanayiinde büyük bir ilerleme sağlayacak İleri Teknoloji Endüstri Parkı ve Havaalanı Projesi (İTEP) 15 yıldır bitirilemiyor.

Zamanb>Türk havacılık ve uzay sanayiinde büyük bir ilerleme sağlayacak İleri Teknoloji Endüstri Parkı ve Havaalanı Projesi (İTEP) 15 yıldır bitirilemiyor.

1987’de başlanan projenin altyapı çalışmaları dahi tamamlanamadı. Bu sebeple özel sektör, üniversiteler, kamu sektörü, sivil toplum kuruluşları ve belediyeler gibi kuruluşların destekleri yatırıma dönüştürülemiyor. Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. Ali Ercan, gecikmenin sebebini ‘Savunma Sanayii Destekleme Fonu’ kaynaklarının beklenen düzeyde gerçekleşmemesi ve ekonomik krize bağladı. İstanbul’un Pendik ilçesinin Kurtköy bölgesinde gerçekleştirilecek projenin master planı 1990–92 yılları arasında hazırlandı. Serbest bölge statüsünde İleri Teknoloji Endüstri Parkı, ticari ve sosyal bölge, lisansüstü öğretim merkezi (İleri Teknoloji Enstitüsü) ve uluslararası havaalanı olmak üzere dört bölümden oluşan projenin sadece Sabiha Gökçen Havaalanı bölümü tamamlanabildi. Havacılık ve uzay sanayiine hizmet etmesi beklenen İleri Teknoloji Enstitüsü ise bugüne kadar sadece fikir olmaktan ileri gidemedi. Savunma Sanayii Müsteşarlığı, projenin hayata geçirilmesi için girişimlerini sürdürmeye çalışıyor. SSM Proje Grubu tarafından bir eylem planı hazırlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uzay-sanayiinin-altyapisi-olacak-proje-15-yildir-bitirilemedi_2342.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!