Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Üzeyir Garih Yaşamını Yitirdi

Alarko Şirketler Topluluğu kurucusu işadamı Üzeyir Garih 25 Ağustos günü Eyüp Mezarlığı'nda uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. 1929'da İstanbul

Yapı Dergisi/238larko Şirketler Topluluğu kurucusu işadamı Üzeyir Garih 25 Ağustos günü Eyüp Mezarlığı'nda uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. 1929'da İstanbul'da doğan Üzeyir Garih, 1951'de İTÜ'den makine mühendisi olarak mezun oldu. 1954'te Carrier Corp.'un Türkiye şubesinde tesisat mühendisliği yaptıktan sonra İshak Alaton'un önerisi üzerine Alarko Kolektif Şirketi'nin ortağı oldu.
Yıllar sonra Holding kimliği kazanan Alarko Şirketler Topluluğu'nda Alaton ile birlikte eş başkanlık görevini sürdürdü. TÜSİAD, MESS, Isı Bilimi ve Tekniği, DEİK, MESS, İSO Meclisi, Lloyd Vakfı, AİESEV gibi birçok kuruluşta yöneticilik ve danışmanlık yapan Garih, Türk-Belçika İş Konseyi ve Toplu Konut Yapımcıları Derneği'nin başkanlığını yürütüyordu.
1984'te İTÜ'den fahri doktor unvanı alan
Üzeyir Garih'in yönetim ve organizasyon konusundaki makalelerinin yanısıra "Deneyimlerim" başlıklı beş cilt kitabı bulunuyor. Enerjiden turizme, inşaattan arazi geliştirmeye pek çok şirketi bünyesinde barındıran Alarko Holding, inşaat alanında Türkiye'deki büyük altyapı, havaalanı, baraj, konut komplekslerinin yanısıra yurtdışında da önemli projelere imzasını attı.
İş dünyasının önderlerinden Üzeyir Garih'in zamansız kaybı, yalnızca iş çevrelerinde değil, Türkiye çapında büyük üzüntü yarattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uzeyir-garih-yasamini-yitirdi_186.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!