Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Uzmanlara Göre Ev Almak İçin Uygun Zaman!

Uzmanlara göre, konut kredisi kullanarak konut satın almak için uygun bir dönem.

yapi.com.tr/AA
Uzmanlara Göre Ev Almak İçin Uygun Zaman!

Yapı Kredi Konut Finansman Direktörü İsmet Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yılın başında bir miktar daha aşağı inerek yüzde 0,70 ile 0,80 bandında kalan konut kredisi faiz oranlarının, yılın ikinci çeyreğinde aşağı yönlü trendini koruyacağını, gelecek dönemde yaşanabilecek olası faiz indiriminin sınırlı olacağını kaydetti.

Bankaların yurtdışı uzun vadeli borçlanma maliyetlerinin konut kredisi faiz oranlarının ana belirleyici unsuru olduğunu ifade eden Erdem, "Bununla birlikte ülke risk primleri ve Merkez Bankası politikaları da faiz oranlarına yön veren diğer unsurlar. Şu anki ekonomik konjonktüre baktığımızda gerek yurtdışı gelişmeler paralelinde gerekse Merkez Bankası'nın izlediği genişletici faiz politikası ve gelecekteki iyimser beklentiler ışığında faiz ile ilgili aşağı yönlü trendin olacağını öngörüyoruz" diye konuştu.

"Konut satın almak için uygun bir dönem"

 Erdem, konut piyasasındaki satışların, bankaların konut kredisi faiz oranlarına oldukça duyarlı olduğunu belirterek, "Özellikle faizlerin düşük ve konut fiyatlarının göreceli olarak daha az yükseldiği dönemlerde konut kredisi kullanarak konut satın almanın avantajlı hale geldiğini biliyoruz. İçinde bulunduğumuz dönemde konut kredisi faiz oranları hızlı bir şekilde gerileyip aylık yüzde 0,70'ler seviyesine indi. Buna karşılık konut fiyatlarındaki artış sınırlı. Dolayısıyla konut kredisi kullanarak konut satın almak için uygun bir dönem olduğunu düşünüyoruz. Piyasalara baktığımızda gerek ikinci el konut satışında gerekse de bankaların konut kredisi kullandırım adetlerinde bir önceki yılın aynı dönemine göre artış oldu" diye konuştu.

Konut fiyatlarındaki KDV oranlarının artırılmasının bugünkü konut satışları üzerinde hiçbir maliyet oluşturmadığını vurgulayan Erdem, 1 Ocak 2013 tarihinden sonra yapım ruhsatı alan ve yeni üretilecek konutların satışında uygulanacak yeni KDV oranları, bu konutların yapım süresi göz önüne aldığında, 18 ile 24 aylık bir süre zarfında hayata geçeceğini söyledi.

"Konut pazarının doygunluğa ulaşmasına zaman var"

Erdem, Türkiye'de her yıl 700 ile 800 bin arasında konut ihtiyacı oluştuğunu belirterek, "Özellikle nüfus artışı, eski konutların yenilenmesi ve afet riski taşıyan konutların yerine güvenli ve sağlam meskenlerin yapılması gibi ihtiyaçlar göz önüne aldığında konut pazarının henüz doygunluğa ulaşmasına zaman var" dedi.

Konut kredilerinin Gayri Safi Milli Hasıla içindeki payına bakıldığında gelişmiş ülkelerde yüzde 50 seviyelerindeki bu oranın, Türkiye'de henüz yüzde 5 civarında olduğunu ifade eden Erdem, bunun da gelecek dönemde bu alanda katedilecek büyük bir mesafe olduğunu gösterdiğini söyledi.

Erdem, ev almayı planlayanlara, aylık taksitlerinin toplam hane halkı gelirlerine oranını yüzde 50 seviyelerinde tutarak, piyasadaki düşük faiz oranlarından faydalanmalarını tavsiye etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uzmanlara-gore-ev-almak-icin-uygun-zaman_106247.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!