Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Uzundere'de Yine Kriz

Kadifekale'deki heyelan bölgesinde yaşayan vatandaşların Uzundere'de, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından hayata geçirilen toplu konutlara taşınmasına ilişkin proje, Asansör Yönetmeliği'ne takıldı. İnşaatlar devam ederken, Asansör Yönetmeliği değişti.

Yeni Asır Gazetesi
3 Uzundere'de Yine Kriz

Kadifekale'deki heyelan bölgesinde yaşayan vatandaşların Uzundere'de, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından hayata geçirilen toplu konutlara taşınmasına ilişkin proje, Asansör Yönetmeliği'ne takıldı.
İnşaatlar devam ederken, Asansör Yönetmeliği değişti. Bunun üzerine Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, bloklardaki asansörlerde yaptığı incelemede, asansör kapılarının yeni çıkan yönetmeliğe uygun olmadığını tespit etti.

Makine Mühendisleri Odası, katlardaki asansör kapılarının eski yönetmeliğe göre inşa edildiğini, yangın sızdırmazlık özelliğine sahip olmadığını belirledi. Hazırlanan raporda herhangi bir yangın durumunda asansör boşluğundan gelen dumanın asansör kapılarından dairelere sızmaması için kapıların yönetmeliğe uygun hale getirilmesi istendi.

Hepsi değişecek

Durum böyle olunca, oturma ruhsatı alabilmek için, 3080 konutun asansör kapılarının değiştirilmesi gündeme geldi. 2008 yılı Temmuz ayında TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın da katıldığı törenle kuralar çekilmişti. Aksaklıklar üst üste gelince, imzalanan anlaşma uyarınca TOKİ'nin Büyükşehir Belediyesi'ne 2007 yılı Ağustos ayında teslim etmesi gereken konutlar, aradan 18 ay geçmesine rağmen bir türlü hak sahiplerine verilemedi.

1970'li yıllarda afete maruz bölge ilan edilen Kadifekale'deki sağlıksız konutları, Uzundere'de çağdaş ve sağlıklı konutlara taşımak amacıyla Büyükşehir ve Konak belediyeleri işbirliği yaparak, TOKİ ile anlaşma imzaladı. İmzalanan anlaşma uyarınca TOKİ, Uzundere'de 3080 konut yapacak, bu konutlardan 392'si TOKİ'ye kalacaktı. Geri kalan 2 bin 688 konut ise heyelan bölgesinde yaşayan vatandaşlara verilmek üzere, en geç 2007 Temmuz'unda Büyükşehir'e teslim edilecekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uzunderede-yine-kriz_66824.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • ev teslimatları bu kadar geciktirilir helal olsun sanki özel müteahhit işi. evler bitti sıvaları bile dökülmeye başlandı teslim etmiyorlar yazık bu kadar insan mağdur kalıyor YANITLA
  • Yeter artık nasıl bir TOKİ'dir bu ya? Kaç senedir madem Kadifekale heyelan bölgesi neden hâlâ teslim edilmiyor evler? Nasıl bir devlet bu ya? YANITLA
  • İnsanların parasını aldılar ve hala evler teslim edilmiyor. Sözüm ona Başbakanlığa bağlı yürütülüyor. Zaten devletten de bu beklenir. Bir de insanlardan oy istiyorlar. Bu işi toparlayın artık!!! YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!