Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Uzunköprü Ağır Yükünden Kurtuluyor

Dünyanın en uzun taş köprülerinden biri olan tarihi Uzunköprü, taşıdığı ağır yükten, trafikten kurtuluyor. 2005 yılı yatırım programına alınan yeni kö

NTV-MSNBC
Uzunköprü Ağır Yükünden Kurtuluyor

ünyanın en uzun taş köprülerinden biri olan tarihi Uzunköprü, taşıdığı ağır yükten, trafikten kurtuluyor. 2005 yılı yatırım programına alınan yeni köprünün devreye girmesiyle 562 yıllık tarihi Uzunköprü, gezi alanı haline getirilecek.

1443 yılında Padişah II. Murat tarafından yaptırılan Ergene Nehri üzerine yaptırılan köprü, bin 392 metrelik boyuyla dünyanın en uzun taşköprülerinden biri. Mimar Maslihittin’in inşa ettiği köprü Edirne-Çanakkale arasındaki taşımacılığın ana güzergahı üzerinde bulunuyor. Ancak 562 yıllık tarihi köprü özellikle de ağır vasıtalar nedeniyle her geçen gün yıpranıyor.

6 yıl önce yapılan çalışmayla köprünün taşıyıcı kemerlerinde hasar oluştuğu ve kilit taşlarının döküldüğü belirlendi. Uzmanlar bu durumun köprüde çökme tehlikesi yaratabileceğini belirledi. 172 adet kemere sahip köprünün görevini devralacak yeni bir köprü yapılması isteniyor. Yeni köprü için acil eylem planı da hazırlandı; ancak proje, ödenek yokluğundan hayata geçirilemedi.
Köprü için yeni girişim, Edirne Milletvekili Necdet Budak’tan geldi. Karayolları Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa yeni bir köprü projesi hazırlandı ve proje onaylanarak bu yılın yatırım programına alındı.

Necdet Budak: 20 milyon YTL’ye malolması beklenen yeni köprünün zemin sondaj ve inceleme çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlanacak. Köprünün 3 yıl içinde tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor. Tarihi Uzunköprü ise, bakımı yapıldıktan sonra tarihi gezi alanı olarak hizmete sunulacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/uzunkopru-agir-yukunden-kurtuluyor_23751.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!