Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Vaat Çok ama İcraat Yok

Marmara depreminin üzerinden geçen 10 yıl içinde siyasiler pekçok vaat sıraldı ancak bir çok proje, ‘bütçe imkânları’ gerekçe göstererek hayata geçirilemedi. Yedi yıldır iktidarda olan AKP hükümetinin en önemli icraatı, Türkiye Acil Durum Yönetimi ile Sivil Savunma ile Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nü tek çatı altında birleştirmek oldu.

Radikal GazetesiMarmara depreminin üzerinden geçen 10 yıl içinde siyasiler pekçok vaat sıraldı ancak bir çok proje, ‘bütçe imkânları’ gerekçe göstererek hayata geçirilemedi. Yedi yıldır iktidarda olan AKP hükümetinin en önemli icraatı, Türkiye Acil Durum Yönetimi ile Sivil Savunma ile Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nü tek çatı altında birleştirmek oldu. Ortak kuruluş bütçe sorunları yaşarken, İstanbul’da Zeytinburnu, Bakırköy ve Fatih’te yapılan 92 bin binanın sismik incelemesinde 18 bin binanın depreme karşı dayanıksız olduğu tespit edildi. İncelemede yüzde 20’si hasarlı olan binaların tekrar inşası için milyonlarca lira gerekiyor.

Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün raporuna göre, depreme karşı dayanıksız bir binanın güçlendirilmesi için tek bir daire için 15 bin TL gerekiyor. Beş katlı 10 daireli bir apartmanın güçlendirilmesi 150 bin TL’yi buluyor. İstanbul’da incelenen 92 bin binanın güçlendirilmesinin faturası 270 milyon TL çıkıyor.
Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’nın olası bir depremin en az hasarla atlatılması geliştirdiği bazı projelerse şöyle:

* Riskli Binaların Hızlı Değerlendirilmesi Yöntemleri İle Belirleme Formunun Geliştirilmesi Projesi
* İzmir Metropolü ile Aliağa ve Menemen İlçelerinde GüvenliYapı Tasarımı İçin Zemin Sismik Davranışlarının Modellemesi Projesi
* Aktif Fayların Üstünde Planlama ve Tampon Bölge Oluşturma Kriterleri Projesi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vaat-cok-ama-icraat-yok_71504.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!