Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Vadime Dokunma"

Türkiye'nin en önemli ormanlarını barındıran Palovit Vadisi için Yeşiller Partisi bir basın açıklaması yaptı...

ntvmsnbc
"Vadime Dokunma"

Türkiye'nin en önemli ormanlarını barındıran Palovit Vadisi için Yeşiller Partisi bir basın açıklaması yaptı... Yeşiller Partisi'nin Palovit Vadisi ile ilgili yaptığı basın açıklamasında şunlar yazılı:

"Karadeniz’in eşsiz ekosistemi fırsatçıların tehdidi altında! Doğu Karadeniz Bölgesindeki santral ve baraj inşaatlarıyla Macahel’den İkizdere’ye kadar girilmedik vadi, talan edilmedik alan kalmadı. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi şimdi de daha önce santralle yok etmeye çalıştıkları Fırtına Vadisi’ne, yol düzeltme bahanesi ile kepçelerle kamyonlarla girmiş bulunuyorlar.

Kaçkar Dağları ekosistemi içinde çok önemli bir yere sahip yaylalara gelişigüzel yapılan yol çalışmaları, mahkeme kararlarına rağmen devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Pokut ve Hazindağ yaylaları arasında yapılmak istenen yola dava açılıp, Trabzon Bölge İdare Mahkemesi "yürütmeyi durdurma" kararı vermesine rağmen yola devam edilmişti. Bu yolla ilgili tartışmalar sürerken bu yıl da Amlakit yaylasına kısa sürede ulaşmak adına Fırtına vadisi düzlemindeki Palovit Vadisi’ne dozerler girdi.

Bahsi geçen bölge 1.derecede SİT alanı olup, aynı zamanda milli park sınırları içinde de kalmaktadır. Palovit Vadisi, Fırtına Vadisi’nin en dokunulmamış ve insan girmemiş bölgesi olup, doğal yaşlı ormanlarını, alüvyonal ormanları, endemik türde flora ve faunaları barındırmaktadır. Fırtına vadisi aynı zamanda dünyanın 200 ekolojik bölgesi içinde Avrupa’nın acil korunması gereken 100 ormanından birisi olarak tespit edilmiştir. Bölge 1. derece doğal SİT alanı olduğundan dokunulamaz, yapılaşma olamaz, inşaat yapılamaz, yol yapılamaz. Diğer ülkeler doğal alanlarını artırarak ve ekolojik politikalar üreterek sorumluluklarını yerine getirmeye çalışırken her nedense ülkemizde yeşili "yok etmek" için özel bir çaba sarf edilmesine anlam veremiyoruz.

Yol yapılmak istenilen bölge, sarp bir vadiden oluşmakta olup, dere yatağını takip eden yol güzergahı üzerinde daha henüz bilinmeyen üç adet de büyük çağlayan bulunmaktadır. Alan orman sınırı içinde ve dışında her iki yamaç açısından sürekli çığ ve heyelanlara maruz kalan bir alandır. Daha önce Palovit Şelalesi önünden kısa bir orman yolu çalışması yapılmış, ancak sürekli heyelanlar nedeni ile devam ettirilememiştir. Gerek önceden inşa edilmiş mevcut orman yolu, gerek yeni açılacak yolun sürekli işlemesi çığ ve heyelanlar nedeni ile hiçbir zaman mümkün olmayacaktır. Kullanılması mümkün olmayan bu yol nedeni ile yüzlerce anıt ağaç niteliğinde ağaçlar kesilecek ve Palovit Vadisi’ne tamiri imkansız zarar verilecektir.

Fırtına ve Palovit Vadileri, son derece hassas bir ekosistemi barındırmaktadır. İçerdikleri doğal yaşlı ormanlarla, hem bölgenin hem de ülkenin en bozulmamış birkaç orman ekosistemi arasında değerlendirilirler. Palovit Vadisi kendine özgü endemik bitki çeşitliliğinin yanı sıra barındırdığı hayvan türleriyle de doğa koruma açısından büyük önem taşımaktadır. Türkiye’de en yoğun bozayı popülasyonunun bulunduğu bölgelerden biri olan alanda, yaban domuzu, çengel boynuzlu dağ keçisi, yaban keçisi,  kurt, tilki, çakal,  yaban kedisi, vaşak, karaca ve porsuklar yaşamaktadır.

Projesiz halde, yöre insanının oluru ve kepçe operatörünün inisiyatifi ile açılan yollar, ekolojik olarak vadinin tam da göbeğinde ciddi yaralar açmaktadır. Yol, dozerin gidebileceği şekilde açılmakta, bir yol için 2-3 defa güzergah değişikliği yapılmakta, dozerin takıldığı yerde geri dönülüp yeni bir güzergah belirlenmekte, dolayısı ile de alanda çok geniş bir tahribata sebep olunmaktadır. Bu şekilde projesiz bir çalışma vadiyi tanınmaz hale getirecektir.

Yeşiller Partisi olarak bizler ve bizleri destekleyen yüz binlerce kişi ile bu ve bunun gibi doğa katliamları için sesimizi duyurmak, bugüne kadar tüm projelere kayıtsız kalan politikaları protesto etmek ve "Palovit vadisine dokunma" demek için haklı hukuksal mücadelemizi bugün başlatıyoruz. Yeşiller Partisi olarak Karadeniz’e yapılmak istenen hidro-elektrik santrallarının, izinsiz yolların, barajların, altın madenlerinin, taş ocaklarının durdurulması ve kapanması için hukuksal mücadelemizin ilk imzasını attığımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/vadime-dokunma_73305.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!