Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Vagon İhaleleri Yakında

İzmir Büyükşehir Belediyesi ocak ayı içinde iki dev vagon alımı ihalesine imza atacak. İzmir'in toplu ulaşım sorununu çözmesi öngörülen iki dev projenin çekerleri ocak ayında 15 gün arayla gerçekleştirilecek iki ihale ile alınacak.

Yeni Asır Gazetesiİzmir Büyükşehir Belediyesi ocak ayı içinde iki dev vagon alımı ihalesine imza atacak. İzmir'in toplu ulaşım sorununu çözmesi öngörülen iki dev projenin çekerleri ocak ayında 15 gün arayla gerçekleştirilecek iki ihale ile alınacak. 15 Ocakta gerçekleştirilecek ihale ile Üçyol-Üçkuyular ve EÜ Hastanesi-Bonova Merkez hattının devreye girmesiyle birlikte burada hizmet verecek olan çekerlerin alım ihalesi yapılacak.

Bu ihaleden 15 gün sonra da yani 30 Ocak'ta İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin TCDD ile ortaklaşa hayata geçirdiği Aliağa Menderes Hızlı Tren Projesi'nin çekerlerinin alım ihalesi yapılacak. 15 Ocak'taki ihalede alımı gerçekleştirilecek vagonların finansmanını İzmir Büyükşehir Belediyesi kendi öz kaynaklarıyla yaparken 30 Ocak'taki vagonların bedeli ise Büyükşehir Belediyesi'nin 80 kilometrelik Aliağa Menderes Hızlı Tren hattını işletmek için TCDD ile yüzde 50 ortaklıkla kurdukları İZBAN Şirketi tarafından ödenecek.

33 setten oluşacak
15 Ocak'taki ihale 309 metro dizininin alımı için gerçekleştirilecek. Alınacak metro dizinlerinin tamamı da klimalı olacak. Aliağa Menderes hattında çalışacak vagonlar ise üçerli 33 setten oluşacak. Bunlar da diğerleri gibi klimalı ve konforlu olacak. Her iki ihale için de uluslararası ihale gerçekleştirilecek. Vagon ihaleleri için konusunda uzman dünya devleri birbiri ile yarışacak. 15 Ocak'taki ihalenin yurtdışındaki ilanı geçtiğimiz haftalarda yapılırken 30 Ocak'ta gerçekleştirilecek ihale içinde hafta başından itibaren yurtdışında ihale ilanına çıkılacak.

Üçyol-Üçkuyular hattı için alımı yapılacak vagonların ilk partisi siparişler verildikten sonra 1.5 yıl içinde Büyükşehir Belediyesi'ne teslim edilmiş olacak. 2008 yılı ikinci yarısında devreye girmesi öngörülen Üçyol-Üçkuyular Metrosunda yeni vagonlar gelinceye kadar Üçyol-Bornova hattı için alımı gerçekleştirilen 45 adet vagon kullanılacak.

Kore'den gelecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin TCDD ile işbirliği yaparak ortaklaşa kurduğu İZBAN Şirkenin 30 Ocak'ta alım ihalesini yapacağı vagonlar hattın hizmete girmesine yetişmeyeceği için 80 kilometrelik demiryolu hattında TCDD'nin Kore'den sipariş ettiği üçerli 32 set vagonu çalışacak. TCDD siparişini verdiği vagonları geçici bir süre için İzmir'e kaydıracak. Böylece inşai faliyetlerin devam ettiği 80 kilometrelik Aliağa Menderes hattı tamamlanır tamamlanmaz yolcu ve yük taşımacılığına açılacak. Vagonlar 2008 Şubat ya da Mart ayında yüklenici firma tarafından TCDD'ye teslim edilecek.

Raylı sistem projesine 130 milyon euro kredi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi'nde kullanılmak üzere Avrupa Yatırım Bankası'yla imzalanan 130 milyon euroluk kredinin ilk taksidini 2008'ın Ocak ayında alacak. Belediye bürokratları Lüksemburg'a giderek banka yetkililerine bugüne kadar yapılan inşaatlardaki hakediş belgelerini teslim etti. Banka uzmanlarının incelemesinden sonra sözleşmeye göre en az 25 milyon Euro, en fazla 50 milyon Euro belediye hesaplarına aktarılacak.

Büyükşehir Belediyesi, özkaynakla yapmak üzere yola çıktığı Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi'nde istasyon, alt ve üstgeçit inşaatlarına harcanacak kaynakları Avrupa Yatırım Bankası'ndan alınacak krediyle karşılayacak. Bütçesinde bu işler için harcanması öngörülen kaynak ise kent için öngörülen farklı projelerde kullanılacak. Krediyi Hazine Müsteşarlığı'yla 3 yıldır yapılan görüşmeler sonucu elde ettiği kefaletle alan Büyükşehir Belediyesi, bir an önce ilk taksidi almak için harekete geçti. Bunun için Genel Sekreter Yardımcısı Pervin Şenel Genç, Genel Sekreter Yardımcısı Serpil Baran, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Rıza Gülermen ve Mali Hizmetler Daire Başkanı Erhan Bey 2 - 4 Aralık tarihlerinde Avrupa Yatırım Bankası'nın merkezi Lüksenburg'a gitti. Bürokratlar, bugüne kadar proje kapsamında yapılan işlerin hakediş belgelerini banka yetkililerine teslim etti.

Banka uzmanlarının yapacağı inceleme sonrasında, herhangi bir eksiklik bulmamaları halinde Büyükşehir Belediyesi'ne verilecek 130 milyon Euro'luk kredinin ilk dilimi için gerekli olan ödeme emrini vereceği ifade edildi. Ancak, sözleşmeye göre Ocak 2008'de alınması beklenen ilk taksit en az 25 milyon en fazla ise 50 milyon Euro olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, hazine garantörlüğünde Avrupa Yatırım Bankası'ndan alacağı 130 milyon Euro'luk 4 yılı geri ödemesiz olan krediyi, 20 yıl taksitle geri ödeyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vagon-ihaleleri-yakinda_57897.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!