Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Vah Zavallı Ankaralım

Türkiye’de en pahalı doğalgazı Ankara ve İstanbul belediyeleri satıyor. 10-15 yıldır gaz dağıttıkları için, altyapı yatırımlarını büyük ölçüde tamamlayan Başkent Gaz ve İGDAŞ, altyapısı olmayan illerde bile ihale kazanan yatırımcıların birkaç katı kâr marjıyla satıyor.

Cumhuriyet Gazetesi
1 Vah Zavallı Ankaralım

Türkiye’de en pahalı doğalgazı Ankara ve İstanbul belediyeleri satıyor. 10-15 yıldır gaz dağıttıkları için, altyapı yatırımlarını büyük ölçüde tamamlayan Başkent Gaz ve İGDAŞ, altyapısı olmayan illerde bile ihale kazanan yatırımcıların birkaç katı kâr marjıyla satıyor.

İstanbul’da 1 metreküp doğalgazın KDV’li satış fiyatı 1.08 YTL’ye geliyor. Ankara’da ise bu rakam 1.10 YTL’yi buluyor. Ancak diğer illerle kıyaslandığında İstanbul ve Ankara tüketicisinin doğalgazı neredeyse iki katı fiyatı kullandığı ortaya çıkıyor.

İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Arslan, İstanbul’da doğalgaz fiyatının pahalı olmadığını dile getirse de rakamlar durumun tam tersi olduğunu gösteriyor. İllerdeki doğalgaz hizmet ve amortisman bedellerine bakıldığında İstanbul’da 0,500 (sent / kwh), Ankara’da 0,555 (sent/ kwh) iken örneğin Diyarbakır’da 1,290 (sent/ kwh) , Konya’da 0,064, Erzincan’da 0,089’da (sent / kwh) kalıyor. Gaziantep ve Edirne ile Tekirdağ ihalesini kazanan gaz dağıtım şirketlerinin rakamı ise “sıfır kâr marjı.” Sıfır kâr marjıyla bu işi üstlenen yatırımcılar, 5 ila 8 yıl sonrası için kar etme hesabı yapmış oldular.

Doğalgaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (DÖSİDER) 15. yılı dolayısıyla düzenlediği basın toplantısına katılan İGDAŞ Genel Müdürü Bilal Aslan, toplantı sonrasındaki ısrarlı sorular karşısında yüzde 9 kâr marjıyla çalıştıklarını ve indirim düşünmediklerini belirtti. Fiyatların Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nca (EPDK) belirlendiğini / onaylandığını belirten Aslan, aradaki fiyat farkıyla ilgili olarak da şunları söyledi:

“İGDAŞ köylere gidiyor. Biz yılda 1-2 milyon YTL’lik yatırım yapıyoruz. Bizi lütfen o il, bu ille kıyaslamayın. Yüzde 8-9 kâr marjını zaten EPDK belirliyor. Ciddi altyapı yatırımları yapıyoruz. Bu dönemde bu kârdan herhangi bir indirim düşünmüyoruz.”

DÖSİDER: Doğalgaz hala en ucuz

15. yılını kutlayan DOSİDER Başkanı Celalettin Çelik, yeni düzenlemeler çerçevesinde ileride binaların enerji kimlik kartlarının olacağını ve endüstride enerji yöneticilerinin istihdam edileceğini belirtti. Doğalgazın diğer yakıtlara göre yüzde 42 daha hesaplı olduğunu belirten Çelik, tüketicilerin tasarruf yöntemlerinin tamamını hayata geçirmeleri durumunda, doğalgaz tüketiminde yüzde 50 oranında azalma olabileceğine dikkati çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vah-zavalli-ankaralim_64734.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Harvurup harman savuruyorlar, acısını masum halkımızdan çıkarıyorlar. Belediyelerdeki yolsuzlukların haddi hesabı yok.Denetleyeni de yok.İstediği gibi at oynatıyorlar.Birde pişkin pişkin bize dua edin ki paramızın bereketi çoğalsın diyorlar...Bu nasıl bereketse ki böyle birşey yok sadece halkımızı kandırıyorlar. Örneğin kuru gürültüye getirerek Ankaraya Kızılırmağın zehirli suyunu getirdiler.Sebzeleri bile hazır su ile yıkar hale geldik.Ne uğruna; birilerinin rant elde etmesi uğruna. O projeye bu kadar para gitmez. Bunun hesabını soran kimse de yok. Neden bu doyumsuzluk, acaba geleceğimiz ne olacak.vaaaay çocuklarımızın haline.. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!