Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Vakıf Eserlerine 1 Milyar Liranın Üzerinde Harcama Yapıldı

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğünün, 2003 yılından bu yana 3 binin üzerinde eseri restore ettiği bildirildi. Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Ali Hürata, Vakıflar Genel Müdürlüğünün 2003 yılından bu yana önemli atak içinde olduğunu, tarihi eserlere bakışın değiştiğini dile getirdi.

yapi.com.tr / AA
Vakıf Eserlerine 1 Milyar Liranın Üzerinde Harcama Yapıldı Foto: Tarık Üzgün (AA)

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğünün, 2003 yılından bu yana 3 binin üzerinde eseri restore ettiği bildirildi. Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Ali Hürata, Vakıflar Genel Müdürlüğünün 2003 yılından bu yana önemli atak içinde olduğunu, tarihi eserlere bakışın değiştiğini dile getirerek, şöyle devam etti:
    
''Genel Müdürlüğümüz, ülkenin kültür varlıklarını ayağa kaldırma, koruma ve gelecek nesillere aktarma noktasında önemli adımlar attı. Bugüne kadar 3 binin üzerinde eserimiz restore edildi. Yani kültür varlıklarının üçte biri restorasyondan geçirildi. Vakıflar olarak ecdadımızın bizlere bıraktığı eserleri gelecek nesillere aktarma noktasında çalışıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız restorasyon çalışmalarına harcadığımız para 1 milyar lirayı geçti. Yap-işlet-devret modeliyle olanları da eklerseniz toplam yatırım 3 milyar lirayı aşıyor. Bu çok ciddi bir rakam.''
    
Vakıflar Genel Müdürlüğünün özel bütçeli kurum olduğunu belirten Hürata, genel bütçeden pay almadıklarını, kendi gelirleriyle ayakta duran kurumlarının geliri arttıkça restorasyona daha fazla harcama yapabildiğini anlattı.
    
Vakıflar Genel Müdürlüğü yurt dışındaki eserlerin restorasyonunda da önemli rol üstleniyor
    
Hürata, sadece yurt içinde değil yurt dışındaki eserlerin restorasyonunda da Vakıflar Genel Müdürlüğünün önemli rol üstlendiğine işaret ederek, şunları söyledi:
    
''Yurt dışında Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) çalışıyor. TİKA'ya teknik destek veriyoruz. Bu alanda en iyi kadrolara sahip Vakıflar Genel Müdürlüğüdür. Osmanlı'nın hüküm sürdüğü coğrafyanın önemli bölümündeki eserlerin restorasyonuna teknik destek sağlıyoruz. Eeski eserlerin restorasyonlarına mimar ve mühendis gönderiyoruz.''
    
Son yıllarda eski eserlere yönelik çalışmalara sponsor desteği de sağlamaya başladıklarına değinen Hürata, İstanbul ve Bursa'da bazı eserlerin sponsorların desteğiyle ayağa kaldırıldığını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vakif-eserlerine-1-milyar-liranin-uzerinde-harcama-yapildi_88540.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!