Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Vakıf Müzesi, Avrupa'nın En Prestijli Ödülüne Aday

Camilerden toplanan ve hırsızların elinden geri alınan tarihî eserlerden oluşan Ankara Vakıf Eserleri Müzesi, Avrupa'nın en prestijli müzecilik ödülünü almak üzere aday oldu.

Zaman Gazetesi/Aslıhan Aydın
Vakıf Müzesi, Avrupa'nın En Prestijli Ödülüne Aday

amilerden toplanan ve hırsızların elinden geri alınan tarihî eserlerden oluşan Ankara Vakıf Eserleri Müzesi, Avrupa'nın en prestijli müzecilik ödülünü almak üzere aday oldu. Fransa'daki Louvre gibi dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinin rekabet ettiği Avrupa Müze Ödülü'nü almak için ilk kez bir Türk müzesi başvuruda bulundu.

Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından iki yılda bir organize edilen yarışmaya katılmak için müzelerin son iki yılda kurulmuş ya da belirgin bir yenilik yapmış olması gerekiyor. Başvuran müzelerde özgün sunum ve farklı müzecilik tekniklerinin kullanılması da aranıyor. Geçtiğimiz yıl, hırsızlıklardan korunmaları için Ankara'ya toplatılan vakıf eşyalarıyla Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kurulan Ankara Vakıf Eserleri Müzesi, 2009 yılındaki Avrupa Müze Ödülü'nü almak üzere başvurusunu yaptı. Vakıf Müzesi'nde 15-16. yüzyıllardan kalma el dokuma kilimler, değer biçilemeyen şamdanlar, tombaklar, çini panolar gibi çok değerli eşyalar bulunuyor.

Çağdaş müzecilik anlayışıyla dizayn edilen ve teknolojik olarak da desteklenen müzeyi gezenler, eşyaların özelliklerini İngilizce, Almanca gibi dillerden dinleyebiliyor. Müzede bulunan Eski Eser Hastanesi'nde de tahrip edilmiş eserler onarılarak sergileniyor. Avrupa ortak kültür mirasına belirgin katkılarda bulunan müzelere verilen ödüle başvuran Ankara Vakıf Eserleri Müzesi, adaylığının kabul edilmesi halinde yıl içinde raportörler tarafından gezilecek. Adaylığının kabul edilmesiyle müze direkt olarak da Avrupa Müzeler Birliği üyesi olacak. Türkiye'de şimdiye kadar bu ödülü alan kuruluş olmadı. Müdürlük ise sergilenen eşyalar ve sergilenme teknikleri bakımından iddialı. Avrupa Müze Ödülü'nün yanı sıra Avrupa Konseyi Ödülü'nü Michaletti ve Avrupa Nostra Özel Ödülü ile En İyi Sunum Ödülü'nü almak mümkün olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vakif-muzesi-avrupanin-en-prestijli-odulune-aday_59645.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!