Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Validebağ’da Dozer Sesleri

Korunun bitişiğinde AKP’ye yakınlığıyla bilinen Taşyapı İnşaat’ın da ortağı olduğu 28 bin metrekarelik arazide 8 katlı konut projesine izin veren AKP’li belediyeler, Üsküdar Belediyesi’nin mülkiyetindeki bir diğer araziyi ise sit alanından çıkararak, korunun bütünlüklü yapısını bozdu. Korunun temizlik ve bakım işlerini de durduran yerel

Cumhuriyet Gazetesi
1 Validebağ’da Dozer Sesleri

İstanbul Üsküdar’da birinci derece sit alanı olan Validebağ Korusu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Üsküdar Belediyesi’nin plan tadilatlarıyla adım adım imara açılıyor. Korunun bitişiğinde AKP’ye yakınlığıyla bilinen Taşyapı İnşaat’ın da ortağı olduğu 28 bin metrekarelik arazide 8 katlı konut projesine izin veren AKP’li belediyeler, Üsküdar Belediyesi’nin mülkiyetindeki bir diğer araziyi ise sit alanından çıkararak, korunun bütünlüklü yapısını bozdu. Korunun temizlik ve bakım işlerini de durduran yerel yönetimler, koru içindeki Validebağ Anadolu Sağlık Meslek Lisesi dışındaki tescilli eser binaları da kaderine terk etti.

Tarihin tanıkları

1927’de Atatürk’ün emriyle öğretmenlere tahsis edilen korudaki 400 yıllık anıt ağaçlar ve 26 farklı kuş türü de yok olma tehdidiyle karşı karşıya. Adile Sultan Kasrı, Sultan Abdülaziz Av Köşkü’nün yanı sıra Hababam Sınıfı’nın çekildiği koru olarak da bilinen Validebağ Korusu’nu gezenlerse çöp yığınlarıyla karşılaşıyor. Üsküdar Belediyesi’nin koruyu yağmalamak için aldığı kararlar adım adım şöyle:

* Koruda yapılaşmanın önünü açan ilk plan tadilatı Kasım 2005’te İBB Meclisi’nce onaylandı.

* Plan tadilatıyla korunun bitişiğindeki 28 bin 859 metrekarelik arazi yönetici merkez fonksiyonundan çıkarılarak “konut” alanına alındı.

* Maksimum 15 metre yüksekliğe kadar izin verilen imar hakkı 24.50 metreye yükseltildi.

* İstanbul 3 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu ise plan değişikliğini onaylamadı.

* 2006’da “Bakım ve onarıma ihtiyaç duyulduğu” gerekçesiyle Validebağ Korusu ve Adile Sultan Kasrı’nın bahçesi 10 yıllığına Üsküdar Belediyesi’ne devredildi.

* Üsküdar Belediyesi, Nisan 2007’de “su drenajı” çalışmaları gerekçesiyle koruda kazı başlattı. Tepkiler sonucu çalışmalar durduruldu.

* İBB, Üsküdar Belediyesi’ne devredilen araziyi Kasım 2008’de “sit alanı”ndan çıkardı. Böylece belediyenin arazide istediği projeyi yapmasının da önü açıldı.

* İBB Planlama Müdürlüğü’nün değişikliğe onay vermemesine karşın plan tadilatı raporu İBB Meclisi’nde AKP’lilerin oyuyla kabul edildi.

* Validebağ Gönüllüleri Derneği ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin tüm itirazı İBB Meclisi’nce reddedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/validebagda-dozer-sesleri_65783.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Validebağ Korusu'nun yeşil kalmasını istiyoruz. Koru 1999 yılından beri I.derece doğal ve tarihi SİT alanı olup, hehangi bir yapılaşmaya gidilmesi yasaktır. Kamu kurumları buradan ellerini ayaklarını çekerlerse korunun yeşilliği gelecek nesillere de kalabilir. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!