Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Valiliğin Taşına Bak

Ankara Valiliği’nin tarihi Ulus binasında iç mekanların alçı panellerle kaplandığı ortaya çıktı. Restorasyon işini TOKİ’ye veren Valilik yetkilileri, tarihi dokuyu gözardı etmediklerini söylerken, alçı panellere gerekçe olarak, "teknik alt yapının yoğunluğunu" gösterdi. Mimarlar Odası Başkanı Nimet Özgönül, restorasyon işinin TOKİ’ye verilmesini

Hürriyet Gazetesi
Valiliğin Taşına Bak

Ankara Valiliği’nin tarihi Ulus binasında iç mekanların alçı panellerle kaplandığı ortaya çıktı. Restorasyon işini TOKİ’ye veren Valilik yetkilileri, tarihi dokuyu gözardı etmediklerini söylerken, alçı panellere gerekçe olarak, "teknik alt yapının yoğunluğunu" gösterdi.

Ankara Valiliği Ulus binasında 2006 yılından bu yana yürütülen restorasyon çalışmalarında son aşamaya gelinirken, iç mekanda duvarların alçı panellerle kaplandığı ortaya çıktı. Mimarlar Odası Başkanı Nimet Özgönül, restorasyon işinin TOKİ’ye verilmesini eleştirirken, şu iddialarda bulundu:

"Önce Avrupa’da daha sonra UNESCO kanalıyla tüm dünyada uygulanan Venedik Tüzüğü’nün önerdiği yöntemler, Türkiye’de başkentin Valilik Binasında göz ardı edilmektedir. İç mekanlarda, taş ve tuğla duvarların her iki tarafı tesisat kanalları gerekçe gösterilerek, geleneksel mimarimizde yer almayan bir malzeme olan alçı panellerle kaplanmıştır. Valilik Binasının onarımı sırasında gerçekleşmesi planlanan uygulamaların sürecinin doğru bir biçimde planlanmamış olduğu da açıktır. Cephede, yağmur suyu oluk sistemi gerektiğinden sonra yapıldığı için, horasan harcıyla yapılan kaba sıvanın pek çok yerde kabardığı ve iklimsel olarak zamanlamanın doğru olmamasından kaynaklanan çatlamaların gerçekleştiği gözlemlenmiştir."

Kablolar mecbur bıraktı

Valilik yetkilileri ise, restorasyon çalışmaları sırasında tarihi dokunun gözardı edildiği iddialarının doğru olmadığını belirttiler. İç mekanların mecburen alçı panelle kaplandığını anlatan yetkililer, elektrik, telefon, internet ve ısıtma sistemleri için gerekli olan kabloların çokluğuna dikkat çektiler. Binanın orjinal haline zarar verilmediğini anlatan yetkililer, yaz aylarında tarihi binanın yeniden kullanıma sunulacağını söylediler.

Makam odası da tartışma konusu

TOKİ’nin koruma anlayışının kendisini tarihi binada gösterdiğini söyleyen Mimarlar Odası Başkanı Nimet Özgönül, valilik makamını genişletmek adına da tarihi dokuya zarar verildiğini iddia etti. Özgönül, "Üst katta bulunan iki oda arasındaki duvar vali makam odasını genişletmek amacıyla yıkılarak, çelik putrellerle desteklenmiş, bu da aynı mekanın tavanında da asma tavan yapılmasına sebep olmuştur. Makam odasında gerçekleşen mekan genişletme çalışmasında özgünü gösteren bir iz bırakılmamıştır" dedi. Makam odasıyla ilgili iddialara ise yetkililer, şu yanıtı verdi: "Vali Bey’in eski makam odası Atatürk Şeref Odası oluyor. O yüzden valilik için yeni bir oda gerekti. Diğer odalar da küçük olduğundan bir duvarı yıkmak zorundaydık. Ancak, bu yapılırken tarihi dokuya zarar verilmedi."

http://www.yapi.com.tr/haberler/valiligin-tasina-bak_66784.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!