Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Van Gölü Bozulmadan Harekete Geçmeliyiz"

Dünya Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde ekosistemlerdeki kirlilik tekrar gündeme gelirken, yıllardır tehlike sinyalleri veren Van Gölü de kirliliğe dayanamaz hale geldi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sarı, göldeki katı atıklardan çok korkmadıklarını ancak, evsel atıklardan

CNN Türk
"Van Gölü Bozulmadan Harekete Geçmeliyiz"

Dünya Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde ekosistemlerdeki kirlilik tekrar gündeme gelirken, yıllardır tehlike sinyalleri veren Van Gölü de kirliliğe dayanamaz hale geldi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sarı, göldeki katı atıklardan çok korkmadıklarını ancak, evsel atıklardan dolayı suda azot ve fosfor dengesinin değişmesinin endişe verici olduğunu söyledi.
 
Prof. Dr. Sarı, "Azot ve fosfor dengesinin değişmesiyle o bölgelerde yosunlaşma oluyor ve gölün biyolojik yapısı bozuluyor. Gölün biyolojik yapısı tamamen bozulmadan harekete geçmeliyiz" dedi.
 
Sarı, "Sudaki azot ve fosfor oranı arttığında plaktonlar, bitkiler ve bitkicikler bunları yok etmek için çoğalır. Bu da gösteriyor ki o bölgelerde azot fosfor oranında bir değişim var. Bizim en büyük endişemiz bu azot fosforun suya karışmasıdır. Çünkü katı atıkları sudan ayrıştırmak kolaydır. Ancak azot ve fosforu ayrıştıramayız" dedi.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Van Gölü'nü de Haliç gibi temizleyeceğiz" dediğini hatırlatan Sarı, "Bakanlarımız da Van'a gelerek bu sorunu masaya yatırdı. Artık konuşmayı bırakıp eyleme geçmeliyiz" dedi.
 
"Van Gölü her an elimizden çıkabilir"
 
Van Gölü'nün dünyada az görülen bir ekosisteme sahip olduğunu belirten Prof. Sarı, "Eko sistemler dinamiktir. Bunlara bir ömür biçemeyiz. Ancak, Van Gölü bizim tahmin ettiğimizden çok erken veya çok daha uzun bir zaman sonra elimizden çıkabilir. Van Gölü soğuk bir göldür. Bundan dolayı içine giren her birim organik madde çok uzun bir sürede parçalanabilir. Sıcak olsaydı, bu ayrışma daha kısa olacaktı. Biyolojik ayrıştırma kapasitesi daha yüksek olurdu" dedi.
 
Sarı, "Bunu önlemek için mutlaka var olan arıtma tesislerinin tam kapasite çalıştırılması olmayan bölgelere de arıtma tesisleri yapılmasıdır" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/van-golu-bozulmadan-harekete-gecmeliyiz_61930.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!