Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Vanadokya Keşfedildi

Kapadokya’daki peri bacalarını kıskandıracak, Ihlara vadisiyle aşık atacak bir cennet. Van’ın Başkale ilçesine bağlı Elbak Vadisi’nden bahsediyoruz. Kapadokya’nın doğudaki ikizi diye tarif edilebilecek vadinin adını Van valiliği Van’adokya koymuş. Daha önceleri terör nedeniyle kapalı tutulan bu cennet köşesi, önceki gün ilk misafirlerini ağırladı.

Taraf Gazetesi
Vanadokya Keşfedildi

Orada saklı bir cennet var. Kapadokya’daki peri bacalarını kıskandıracak, Ihlara vadisiyle aşık atacak bir cennet. Van’ın Başkale ilçesine bağlı Elbak Vadisi’nden bahsediyoruz. Kapadokya’nın doğudaki ikizi diye tarif edilebilecek vadinin adını Van valiliği Van’adokya koymuş. Daha önceleri terör nedeniyle kapalı tutulan bu cennet köşesi, önceki gün ilk misafirlerini ağırladı.

 Buram buram tarih kokan bu doğal güzellikte daha önceleri Ermeniler yaşarmış. Bu nedenle Van’adokya’da her biri birbirinden farklı irili ufaklı kiliseler mevcut, bir de ancak gizli bir tünelle ulaşılabilen kale. Bakanın bir daha baktığı bu görkemli kale kimilerine göre efsanevi Alamut Kalesi’ni andırıyor. Doğal olarak bizim de aklımıza şu soru geliyor; “Yoksa Alamut Kalesi bu mu?”

Köyle iç içe geçmiş peri bacalarının üst kısmında devasa bir taş blok var. Köylülere sorduğumuzda, oranın tek bir taşın bile örülmediği Rıkan Kalesi olduğunu öğreniyoruz. Yaklaşık 200 metre yükseklikte olan kaleye tek bir giriş var; o da peri bacalarının altında oyulan gizli bir tünel.

Kalede her şey anakaraya oyularak yapılmış

150 basamaktan oluşan tünel bittikten sonra günışığıyla karşılaşıp Rıkan Kalesi’ne ulaşılabiliniyor. İçinde su sarnıçları, tüneller, değişik ebatta odalar, dibeklerin ve Kral Köşkü olduğu kalede her şey ana karaya oyularak yapılmış.

Van’a 123 km mesafede bulunan Elbak Vadisi Başkale ilçesi sınırları içinde. İran sınırına sıfır noktada bulunan vadi, içinde doğal güzelliklerinin yanı sıra özellikle Orta Çağ tarihi eserlerini barındırıyor. Bölge, bugüne kadar turizme kapalı durumdaydı. PKK ile güvenlik güçleri arasında 25 yılı aşkındır yaşanan çatışmaların azalmasından dolayı güvenlik güçleri, bölgeyi turizme açtı.

Van Turizm İl Müdürlüğü de bunu fırsat bilip 15-22 Nisan Turizm Haftası nedeniyle basın mensuplarını Elbak Vadisi’ne götürdü. Van Turizm İl Müdürlüğü’nün organize ettiği Elbak Vadisi gezisine Vali Yardımcısı Ali İpek’in yanı sıra Vanlı turizm acenteleri ve çok sayıda gazeteci de katıldı. Gezi, Yavuzlar, nam-ı diğer Taxik köyünden başladı. Yavuzlar köyü, İran’ın sıfır noktasında kurulmuş bir köy ve köy sakinlerinin temel geçim kaynakları mazot kaçakçılığı.

Vanadokya turizm cenneti olacak

Zap Suyu’nun doğduğu köy, doğal ve tarihi güzelliklerle donatılmış. Köyün hemen arkasında Turizm İl Müdürlüğü’nce Vanadokya ismini verdiği Peri Bacaları var. Vanadokya’nın oluşumu ve tarihi ile ilgili bilgiler veren Taştan, bölgenin turizme açılması için her türlü çalışmayı yapacaklarını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vanadokya-kesfedildi_68325.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!