Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Van'da Yaşanan Geçici Bir Göç"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, kış koşulları nedeniyle Van'da ciddi göç yaşandığını, ancak bunu geçici bir göç olarak değerlendirdiklerini belirterek, ''Bu göçü büyük oranda geriye çevireceğiz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
"Van'da Yaşanan Geçici Bir Göç"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, kış koşulları nedeniyle Van'da ciddi göç yaşandığını, ancak bunu geçici bir göç olarak değerlendirdiklerini belirterek, ''Bu göçü büyük oranda geriye çevireceğiz'' dedi.

Yılmaz, Kanal 24 Televizyonunda katıldığı bir programda soruları yanıtladı. Van'da yaşanan depremin ardından son durumun nasıl olduğuna ilişkin bir soru üzerine Yılmaz, kamu kurumlarının, sivil toplum örgütlerinin, özel sektörün ve toplumun her kesiminin bütün imkanlarının bu bölge için adeta seferber edildiğini belirterek, bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi. Depremin meydana geldiği ilk anda bir miktar dağınıklık olduğunu ancak kısa sürede koordineli çalışmaların başladığını anlatan Yılmaz, özellikle arama-kurtarma ve sağlık hizmetlerinin mükemmel işlediğini kaydetti. Afetler konusunda yapılması gereken işlerin 3 kısma ayrıldığını anlatan Yılmaz, bunları afet öncesi, afet anı ve afet sonrası olarak değerlendirmek gerektiğini ifade etti. Afet öncesinde kentsel dönüşümün tamamlanması gerektiğini belirten Yılmaz, şöyle konuştu:
    
''Kentlerimizin, bina stokumuzun, yapı stokumuzun dönüşmesi lazım. Afet sırasında acil müdahale, arama-kurtarma, sağlık, ulaşım, çadır, barınma gibi konularda yapmamız gereken işler var. Afet sonrası yapılması gerekenler arasında da bana göre en önemlisi ekonomik kalkınma... Yeniden ekonomiyi ayağa kaldırmamız gerekir. Afetler sadece can ve kal kaybına yol açmıyor aynı zamanda büyük bir ekonomik durgunluğa da yol açıyor. Göçün geriye çevrilmesi, esnafın ticari hayatının yeniden canlandırılması gibi konular ele alınmalı.''
    
Tüm bakanlıkların bölgede çeşitli tedbirler aldığını belirten Yılmaz, istihdam sağlayan projelerin hayata geçirildiğini, kredilerde kolaylıklar sağlandığını, çiftçilere destekler verildiğini, vergi, sigorta, enerji gibi borçların ertelendiğini anlattı. Buna benzer geçici ferahlama sağlayan tedbirlerin alındığını ifade eden Yılmaz, ama kriz sonrası dönemde kalıcı programlarla kalkınma sürecinin canlandırılması gerektiğini, buna yönelik çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.
    
Kalkınma ajansları bazında Türkiye'deki 26 ekonomik bölge arasında Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'nin, kişi başına geliri en düşük olan bölge olduğunu ifade eden Yılmaz, ''Dolayısıyla deprem olmasa dahi burada yapılması gereken çok şey var. Depremle birlikte bu daha da öncelik kazanmış durumda'' dedi. Geçen yıl Van için cazibe merkezi programı başlattıklarını anımsatan Yılmaz, bu programı deprem sonrası şartları da dikkate alarak yeniden şekillendireceklerini, bölgenin turizminin geliştirilmesi için çalışmaları hızlandıracaklarını bildirdi.
Yılmaz, Van'da inşaat sektörünün de canlanacağını, çünkü şehrin neredeyse yeniden inşaa edileceğini kaydetti.
    
''Van'da çok ciddi göç yaşanıyor mu?'' sorusu üzerine Yılmaz, ciddi göç olduğunu, ancak bunu geçici bir göç olarak değerlendirdiklerini söyledi. Van bölgesinde kış şartlarının çok ağır olduğunu ifade eden Yılmaz, ''Bu göçü büyük oranda geriye çevireceğiz'' diye konuştu. Bölgeye gönderilen yardımlar konusuna da değinen Yılmaz, bu yardımların Ramazan kolileri şeklinde gıda, hijyen, giysi gibi tasnifler yapılarak gönderilmesinin önemine işaret etti.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/vanda-yasanan-gecici-bir-goc_89792.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!