Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Yargı 'Dur' Diyor, HES Durmuyor

Varlık İçinde Yokluk Çektirmeyin

Antalya Kumluca’daki Alakır Çayı, Hidro Elektrik Santralları inşaatı nedeniyle yok olma tehlikesi altında olan yerler arasında. Tepkilere rağmen Antalya’nın Finike ve Kumluca ilçelerinin tek su kaynağı olan çay üzerinde 8 HES inşaatı devam ediyor.

Bir Gün Gazetesi
Varlık İçinde Yokluk Çektirmeyin

Antalya Kumluca’daki Alakır Çayı, Hidro Elektrik Santralları inşaatı nedeniyle yok olma tehlikesi altında olan yerler arasında. Tepkilere rağmen Antalya’nın Finike ve Kumluca ilçelerinin tek su kaynağı olan çay üzerinde 8 HES inşaatı devam ediyor. HES’e karşı bir de dava açıldı. Yapım aşamasında çok sayıda kızılçamın katledildiği HES’lere karşı yurttaşlar da sokağa çıktı, Alakır Çayı kıyısında miting düzenledi. Mitingde konuşan Kumluca Ziraat Odası Başkanı Zeki Öztürk, 2009 yılında Antalya İl Genel Meclisi'nde bir heyetin kendisini ziyaret ettiğini ve  ziyaret sırasında heyetin Alakır Vadisi’nde 12 HES yapılması için özel bir şirketin ilgili bakanlıklardan izin aldığını belirttiklerini söyledi.

“Güneş enerjisi istiyoruz”

Alakır Derneği Başkanı Mehmet Başar ise su kaynaklarını kiralayan şirketlerin para kazanmaktan başka bir derdinin olmadığını belirterek "Burada tahrip olan doğa bu şirketlerin umurlarında değil. Bölge halkı, ekmeğinin, suyunun peşinde" diye konuştu. Alakır Derneği eski Başkanı Kemal Erdoğan da Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyeline değinerek, doğaya ve bölgenin dokusuna zarar veren yöntemler yerine güneş enerjisinden yararlanılması gerektiğini söyledi. Erdoğan, "Birçok Avrupa ülkesinin bir yılda sahip olduğu güneş enerjisine biz bir ayda sahip oluyoruz. Kaynakların hızla tükendiği dünyamızda bir çok ülke güneşten yararlanmak istiyor” dedi.

Gidecek başka yerimiz yok

Kadınların yoğun katılımının gözlendiği Karacaören köyündeki miting renkli görüntülere de sahne oldu. Elinde pankartla mitinge katılan 82 yaşındaki Ahmet Türkkan, sularının ellerinden alınmasına karşı olduğunu belirterek, "Varlık içinde yokluk çekmek istemiyoruz. Alakır Vadisi’nde 100 yaşına kadar yaşamak istiyorum" diye konuştu.  32 yaşında olduğunu söyleyen Esma Türkkan ise yaşamının bu vadide geçtiğini ve hiç aç kalmadığını söyledi. Başka gidecek bir yerlerinin olmadığını ve gençlerle çocukların geleceğinden endişe ettiklerini ifade eden Türkkan, "Tek başıma kalsam bile suyumuzu sattırmamak için mücadele edeceğim" şeklinde konuştu.

Alakır için ney üflediler

Kendilerine Alakır Kardeşliği Platformu adını veren grup, Kumluca’daki Alakır vadisinde yapılan HES’lere karşı açılan davanın masraflarına katkıda bulunmak için müzikli gösteri yaptılar. Gitar, ney, bendir ve santur eşliğinde Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan müzikli gösteride HES’lerin durdurulaması istendi. Alakır’ın özgür akması için15 günde bir bu tür etkinlikleri tekrarlayacaklarını belirten gönüllülerden Zeynep Çokberkit, dava giderlerine katkıda bulunabilmek amacıyla böyle bir yol seçtiklerini ve ellerinden ancak bu kadarının geldiğini söyledi. Gösteriye Antalyalıların ilgisinin yoğun olduğunu dile getiren Çokberkit, topladıkları paraları Alakır’la ilgili davayı açan Konyaaltı Dostları Derneği’ne teslim edeceklerini söyledi.

Kaçak HES inşaatına baskın

Rize İdare Mahkemesi, Çayeli İlçesi Senoz Vadisi'nde, 'Atabey Enerji' firması tarafından yapımı süren Uzundere-2 hidroelektrik santral projesi için verilen, 'ÇED gerekli değildir' kararını 23 Şubat 2010 tarihinde iptal ederken, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karar, 10 Mart 2010 tarihinde Çayeli ilçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince firmaya tebliğ edildi ve çalışmalar durduruldu. Ancak, kısa süre çalışmalara ara veren firma bölgede gizlice çalışma başlattı. Yöre halkının ihbarı üzerine santral şantiyesine baskın düzenleyen jandarma, su iletim tünellerinde kazı çalışması yürütüldüğünü tespit etti. Mahkeme kararına rağmen çalışmalarını sürdüren firma hakkında tutanak tutan jandarma, konuyla ilgili inceleme başlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/varlik-icinde-yokluk-cektirmeyin_78075.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!