Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ve RadikalArt Sokaklarda

İstanbullular, bugünden itibaren yanından geçtiğiniz reklam panolarına dikkat edin! Çünkü bir hafta boyunca panolarda reklam değil sanat eserleri görebilirsiniz. Radikal'in 10. yıl kutlamaları kapsamında düzenlediği kent projesi 'RadikalArt: Ardından Değil Karşısına' bugün başladı.

Radikal Gazetesi
Ve RadikalArt Sokaklarda

stanbul sokakları bugünden itibaren bir hafta sürecek sanat sağanağının etkisi altına giriyor. Radikal'in 10. yıl kutlamaları nedeniyle düzenlenen kamusal alan projesi 'RadikalArt: Ardından Değil Karşısına' kapsamında üretilen yapıtlar dün gece kent sokaklarındaki yerlerini aldı. Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Üsküdar, Kadıköy'ün ana caddelerindeki ayaklı reklam panolarında farklı kuşaklardan 47 güncel sanatçının yapıtları sergileniyor. Çoğu bu proje için üretilen yapıtlar, reklam amacıyla kurulmuş, ışıklı panolarda yerini aldı.

15 Ocak'a kadar sürecek
Övül Durmuşoğlu ve Radikal'in kültür sanat şefi Cem Erciyes'in koordinatörlüğünde hazırlanan serginin sponsorları ise Wall Şehir Dizaynı, Büyük Baskı Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi.

Resim, fotoğraf ve video baskılardan oluşan eserler, bireysel ve kolektif hafızayı yeniden ele alıyor, gündelik hayatın ulusal ve küresel gündemine dair yakıcı sorunları, hiç fark etmeden bireyi sıkıştıran halleri gösteriyor. 15 Ocak tarihine kadar sürecek 'RadikalArt: Ardından Değil Karşısına' sergisinde yer alan eserler bugünden itibaren bir hafta boyunca Radikal'in kültür sanat sayfalarında da sergilenecek. www.radikal.com.tr/diger/radikalart adresine girenler yapıtları görüp sergi hakkında bilgi edinebilir.

Projedeki iki eserse hedeflendiği gibi raketlerde yer almayacak. Extramücadele'nin çalışması bir afiş olarak bugün gazeteyle birlikte veriliyor. Serkan Özkaya'ın kavramsal işi 'Tik'ise teknik nedenlerden dolayı raketlerde kullanılamadı. Serkan Özkaya, yapıtını bir reklamcının tasarlamasını istemişti. Projeyi ele alan Alameti Farika Reklam Ajansı'ndan Burcu Tokatlı'nın önerisi, posterlerinden arınmış ve yanmaya çalışan, fakat bozulmuş gibi sürekli yanıp sönen florasan lambalarından ibaret bir raket oldu. Sanatçı ve Radikal ekibi 'Tik' başlıklı bu fikirde karar kıldılar. Ancak çalışma test edildiğinde Wall yetkilileri yapıtın sürücülerin dikkatini dağıtacağı ve trafik açısından sakıncalı olduğu endişesini dile getirdi ve eserin sergilenmesinin uygun olmayacağına karar verildi. Eser için önceden kararlaştırılan Beylerbeyi'ndeki raket bir hafta süreyle boş kalacak ve florasanları hiç yanmayacak. Özkaya konuyla ilgili "Beni kovamazsınız, çünkü istifa ediyorum!" açıklamasını yaptı...
Sergi bu akşam saat 19.00'da Teşvikiye Caddesi Atiye Sokak'ta düzenlenecek partiyle resmen başlamış olacak.

Extramücadele'den afiş
Extramücadele'nin toplumsal tabularımıza işaret eden 'Haset' adlı çalışması ise bugün bir poster olarak Radikal'le birlikte veriliyor ve okuyucularla buluşuyor. 1970'te İstanbul'da doğan sanatçı, 1991'de 'Deli' dergisinde 'hayatının çizgiyle geçeceğini' anladı, 1995'te 'Bülent Erkmen'den yöntem bilgisi alıp' 'Hafriyat sanat grubunda mahalli duyguyla tanıştı'. 1997'de Extramücadele olarak sanat dünyasında görünen sanatçı, bugüne kadar daha çok Hafriyat grubuyla sergilere katıldı. 9. İstanbul Bienali'nde Hafriyat'ın 'Procje: imalat Hatası' başlığı altında yer alan çalışmalardan bazıları ona aitti.

Extramücadele'nin çizimleri en son Phaidon tarafından yurtdışında yayımlanan Vitamin D adlı kitaba girdi. Güncel sanat üretiminde ağırlıklı olarak çizimi ve siyah rengi kullanan bir isim Extramücadele. Popüler kültürden beslenen, tabuların görsel dile getiriliş biçimlerini ele alıp onları eleştirel bir ifadeye dönüştüren Extramücadele'nin RadikalArt için seçtiği yapıtı Radimal'de

Halil Altındere
SüperTürk
1971'de Mardin'de doğan Altındere, yurtdışında en çok tanınan Türk çağdaş sanatçılardan. Çalışmaları başta İstanbul ve Sao Paolo Bienali olmak üzere birçok prestijli sanat etkinliğinde sergilenen Altındere, en son İstanbul Bienali'nin eski küratörlerinden Rene Block'un Belgrad'da düzenlediği sergiye katıldı.
Adres: Cumhuriyet Caddesi McDonalds önü

Selim Birsel
Denize Taş Atan Adam
1963'te Brüksel'de doğan Birsel, çalışmalarını İstanbul'da sürdürüyor. Maçka ve Galeri Apel'de kişisel sergiler açtı. Türkiye'de ve yurdışında grup sergilerine katıldı.
Adres: Emirgan Caddesi Eski Tersane üstü Sarıyer yönü/Emirgan Çınaraltı Beşiktaş yönü

2/5BZ - Killink 2010 İstanbul'da
No Turistik No Egzotik

Serhat Köksal, 2/5 BZ projesini 1986'da kurdu. 1991'den itibaren ise çeşitli video kolajlar, ses kasetleri, fotokopi posterler-dergiler, DVD, plak, çıkartmalar üretti ve 14 ülke 70 şehirde 'NO Turistik, NO Egzotik' başlığı altında görsel işitsel performanslar gerçekleştirdi.
Adres: Meclisi Mebusan Cad. Kabataş Durağı sonrası Karaköy yönü/Dolmabahçe Cad. Beşiktaş yönü

Başir Borlakov
İsimsiz

1977 Rusya doğumlu olan Borlakov, İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyor. Eserleri çeşitli bienallerde ve Platform, Proje 4L, Borusan gibi önemli çağdaş sanat mekanlarında sergilendi.
Adres: Bağdat Cad. Gima önü/Büyükdere Cad. Bank Expres önü

Selda Asal
İsimsiz

İzmir'de doğan Asal, müzikoloji okudu, Avusturya ve İtalya'da çeşitli sanatçıların atölyelerinde sanat eğitimi aldı. Görsel-işitsel yerleştirmeleriyle tanınan Asal, Galeri Nev'de kişisel sergi açtı Almanya, Yugoslavya, Mısır, Yunanistan, Yeni Zelanda gibi ülkelerde önemli grup sergilerine katıldı.
Adres: İstinye bayırı İTÜ durağı öncesi
uhkuyusu Cad. Zeynep Kamil Yüksekokulu önü

Osman Bozkurt
Demokrasi İşaretleri

1970'te İstanbul'da doğan Osman Bozkurt, MSGSÜ Fotoğraf Bölümü'nden mezun oldu. 2005'te kurulan PiST Disiplinlerarası Proje Alanı'nın kurucu ortaklarından. 2001'den beri, YTÜ ve Kadir Has Üniversitesi'nde ders veriyor. Bozkurt yurtdışında da birçok çağdaş sanat sergisine katıldı.
Adres: Özgürlük Meydanı Halkpazarı önü/Otobüs durağı AKM karşısı

http://www.yapi.com.tr/haberler/ve-radikalart-sokaklarda_50732.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!