Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Tapusu Bizde, Ayasofya’yı...

Vekillere Ayasofya’nın Tapusunu Gösterdi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AK Parti grup toplantısının basına kapalı bölümünde ilginç bir girişimde bulundu. “Ayasofya gidecek mi?” endişelerini gidermek için milletvekillerine Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AK Parti grup toplantısının basına kapalı bölümünde ilginç bir girişimde bulundu. “Ayasofya gidecek mi?” endişelerini

Zaman Gazetesi
Vekillere Ayasofya’nın Tapusunu Gösterdi

aşbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AK Parti grup toplantısının basına kapalı bölümünde ilginç bir girişimde bulundu. “Ayasofya gidecek mi?” endişelerini gidermek için milletvekillerine Ayasofya’nın tapusunu gösterdi.

Vakıflar Yasa Tasarısı’yla ilgili bilgi vermek üzere kürsüye çıkan Bakan Şahin, vekillerin azınlıklara verilecek mallar, Patrikhane’nin Vatikan benzeri bir devlete dönüşmesi ve Ayasofya’nın durumuyla ilgili sorularını cevaplandırdı. AK Partili bir milletvekili, “Vakıflar Yasası’nın çıkmasının ardından Ayasofya’nın azınlıklara verileceği haberleri çıkıyor. Bunlar doğru mu?” şeklinde bir soru yöneltti. Bunun üzerine Şahin, beraberinde getirdiği Ayasofya’nın iki nüshalık tapu senedini havaya kaldırarak milletvekillerine gösterdi.

Şahin, “İşte Ayasofya’nın tapusu bizde. Ayasofya ve üzerinde bulunduğu arazi Fatih Sultan Mehmet Vakfı’na aittir. Ayasofya üzerinde kimse hak iddia edemez.” diye konuştu. Bunun üzerine Erdoğan, tapuyu görmek istedi. Şahin, “Fotokopisinden iki nüshayı yanımda getirdim. Birini size armağan edeyim.” dedi.

Bazı milletvekillerinin ise İstanbul’un “Sur içi” diye adlandırılan bölümünde azınlıklara ait çok sayıda arazi bulunduğu ve bunları satın alıp Patrikhane’yi devletçiğe dönüştürme ihtimalini sorduğu bildirildi. Bu iddiaların doğru olmadığını söyleyen Bakan Şahin, “Bu kişiler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, şu anda mal edinme hakları var. Azınlıklara mal edinme hakkı 2002’de Ecevit hükümetinin çıkardığı yasayla verildi. O tarihten bugüne kadar sadece 9 gayrimenkulü satın aldılar.” şeklinde konuştu. Erdoğan da “Öyle daire almakla devlet kurulmaz. Büyükada’da Rumlar var; orada niye devlet kurulmuyor?” ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vekillere-ayasofyanin-tapusunu-gosterdi_48607.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!