Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Vestel, Beyaz Eşyada Dünya Devi Whirlpool ile Evlilik için Masada

Vestel, dünyanın en büyük beyaz eşya üreticisi Whirlpool ile yarı yarıya ortak şirket kurmak için niyet mektubu imzaladı. Şirkete Vestel Beyaz Eşya hisseleri devredilecek ve Vestel bu hisselerin yarısı için Whirlpool'dan para alacak.

Radikal Gazetesi
Vestel, Beyaz Eşyada Dünya Devi Whirlpool ile Evlilik için Masada

BD'nin en büyük beyaz eşya üreticilerinden Whirlpool ile Türkiye'nin en büyük elektronik ve beyaz eşya üreticilerinden Vestel, aralarındaki işbirliğini, bir üst boyuta taşımaya yönelik ilk ciddi adımı attı. Münhasırlık anlaşmasından önce bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu (letter of intend) imzalayan Vestel ve Whirlpool, eşit paylarla bir şirket kurmak için ortaklık görüşmelerine başladı.

Vestel Elektronik, dün borsaya bir açıklama yaparak Whirlpool Europe ile eşit hissedarlık esası ile (yüzde 50-50) bir şirket kurulması ve Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de sahip olduğu hisselerin tamamının kurulacak şirkete devredilmesi konusunda münhasır görüşmelere başlamak üzere dün bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu (letter of intend) imzaladığını duyurdu. Bu işbirliğinin amacı da, "yerli ve yabancı beyaz eşya pazarlarındaki ticari faaliyetlerin daha da güçlendirilmesi ve bu konudaki işbirliğinin geliştirilmesi" olarak özetlendi. Açıklamada, yapılacak müzakereler neticesinde söz konusu işbirliğine dair mutabakat sağlanması halinde, taraflarca gelişmeler hakkında yürürlükteki mevzuat uyarınca kamuya bildirimde bulunulacağı kaydedildi.

'Yıl sonuna kadar biter'
Vestel Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, görüşmeleri yılbaşına kadar sonuçlandırmayı düşündüklerini açıklarken, "Whirlpool gibi bir dünya deviyle işbirliği yaptığımız zaman gerçek anlamda bölgesel bir güç olacağımızı düşünüyoruz" dedi.

Bu açıklamaya göre, anlaşma sağlanması halinde Whirlpool, Vestel'e yüzde 36.31'lik Vestel Beyaz Eşya hissesi karşılığında ödeme yapacak. Halen Vestel Elektronik, Vestel Beyaz Eşya'nın yüzde 72.63'ünü kontrol ediyor. Şirket, bu hisseleri yeni kurulan ortak şirkete satacak. Ancak şirket yüzde 50-50 ortaklık olduğu için devredeceği hisselerin yarısı (yüzde 36.31'i) için Whirlpool'dan para alacak. Bu satış işleminde Vestel Beyaz Eşya'nın değerleme fiyatı önemli olacak. Satış hangi fiyat üzerinden yapılırsa, ona bağlı olarak Vestel Elektronik'in kasasına para girecek.

Vestel Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, bu tür bir güçbirliği anlaşması yapmalarının nedenini Vestel'i daha da büyütme planlanıyla açıklarken, 1.2 milyar dolar cirolu bir şirket olan Vestel Beyaz Eşya'nın böylece daha da güçleneceğini vurguladı.

Ahmet Nazif Zorlu, "Yıl sonuna kadar bu işi neticelendirmeyi düşünüyoruz. Whirlpool, Amerika'nın bir numaralı markası, Avrupa'nın en çok satan markası. Biz onlarla zaten çalışıyoruz, ürünlerini hem üretiyoruz hem de dağıtıyoruz. Amacımız bu işbirliğini daha da büyütmek. Sonuçta bir iyi niyet mektubu imzaladık, bundan sonra görüşmeler başlıyor. Bu mektubu imzaladığımıza göre bazı şartlarda anlaşmışız demektir, ancak işin detayları bundan sonraki görüşmelerde belli olacak. Vestel Beyaz Eşya üretiminin yüzde 80'ini çeşitli pazarlara ihraç ediyor. İç pazardaki payımız yüzde 20. Ancak bir dünya deviyle işbirliği yaptığımız zaman gerçek anlamda bölgesi güç olacağımızı düşünüyoruz."

Vestel Beyaz Eşya iki yıl önce 425 milyon dolarlık piyasa değeriyle halka açılmıştı. Şirketin açıklamanın yapılmasından önceki günkü kapanış fiyatına göre piyasada değeri yaklaşık 670 milyon dolardı.

19 milyar dolarlık ciro
Beyaz eşya sektöründe 19 milyar dolarlık cirosuyla dünya lideri olan ABD'li Whirlpool, Türkiye pazarına girmek için Vestel'le Ekim 2005'te bir işbirliği anlaşması imzaladı. Mayıs 2006'daki lansman sonrasında da, Whirpool markalı ürünler Vestel mağazalarında satışa sunuldu. Ancak bu Whirpool'un, Türkiye'ye ilişkin ilk hamlesi değildi. 1998'de Türkiye pazarına girmeyi deneyen Whirpool, sonunda 'her pazarın kendine has özellikleri var' diyerek, yerli bir üreticiyle işbirliği yapmaya karar vermişti.

Bu süreçte Arçelik ile de görüştüğü bilinen Whirlpool, Vestel ile işbirliği yapmıştı. 80 bin çalışanı ve 60'tan fazla üretim ve teknoloji araştırma merkezi bulunan Whirlpool, 170 ülkede faaliyet gösteriyor. Dünyada 200 milyondan fazla hanede bulunan şirket, Whirlpool, Maytag, KitchenAid, Jenn-Air, Amana, Brastemp, Bauknecht gibi pek çok büyük markayı tüketiciye sunuyor. 2007'un ilk dokuz ayında net karı bir önceki yılın ilk dokuz ayına göre yüzde 5.63 artarak 453 milyon dolara ulaştı. Şirketin net satışı üçüncü çeyrekte 13.13 milyar dolardan 14.08 milyar dolara yükseldi.

Vestel Beyaz Eşya hisseleri yüzde 105 primli
Borsa kulislerinde haziran ayının sonları temmuz ayının başında Vestel Beyaz Eşya'nın hisselerini Whirlpool'e satacağına ilişkin söylentiler artmıştı. 22 Haziran tarihinde İMKB'de 2.08 YTL'den satılan Vestel Beyaz Eşya hisseleri söylentilerin artması üzerine dört ay gibi kısa sürede yüzde 105 oranında değer kazanarak salı günü 4.40 YTL'ye kadar yükseldi. Borsa kulislerinde bu bilgiyi erken öğrenenlerin kısa sürede çok büyük kârlar elde ettiği bu yüzden dün bu kesimin satışa yöneldiği konuşuldu. Dün niyet mektubunun imzalandığının açıklanmasının ardından Vestel Beyaz Eşya hisseleri günü yüzde 4.21 oranında değer kaybederek 4.10 YTL'den tamamladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vestel-beyaz-esyada-dunya-devi-whirlpool-ile-evlilik-icin-masada_57039.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!