Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Vestel Sektöründe Yine İhracat Lideri

Vestel Sektöründe Yine İhracat Lideri

yapi.com.trürkiye'nin en büyük 200 sanayi kuruluşu arasında Zorlu Grubu beş şirket ile yeraldı, Vestel Elektronik dayanıklı tüketim sektöründe ihracat lideri oldu.

Türkiye ihracatının lokomotif şirketlerinden Vestel, İstanbul Sanayi Odası'nın açıkladığı 2004 yılı Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesindeki yerini yükseltti. Geçtiğimiz yıl, üretimden satışlar listesinde dokuzuncu olan Vestel Elektronik, bu yıl listede sekizinci sırada yer aldı. Vestel Beyaz Eşya ise, 61'incilikten 35'inciliğe yükseldi.

Vestel Şirketler Grubu bünyesinde TV üretimi gerçekleştiren Vestel Elektronik, 2 milyar 404 milyon 84 bin 375 YTL'lik cirosu ile listede sekizinci sırada yer aldı. Yine Vestel Şirketler Grubu üyesi Vestel Beyaz Eşya ise 611 milyon 442 bin 823 YTL ile listenin 35'inci sırasında.

1 milyar 462 milyon 677 bin dolarlık ihracat rakamıyla da Vestel Elektronik, dayanıklı tüketim malları sektöründe geçtiğimiz yıllardaki liderliğini korudu, Türkiye genelinde ise ihracat dördüncüsü oldu. Türkiye'nin en çok ihracat yapan 22'inci şirketi olan Vestel Beyaz Eşya'nın ihracat tutarı ise 271 milyon 221 bin dolar oldu.

İSO araştırmasında Vestel Elektronik'in sektöründeki ihracat birinciliğini korumasının ve sekizinci sıraya yükselmesinin onur verici olduğunu söyleyen Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, "Biz Vestel olarak üretim ve ihracata odaklanmış bulunuyoruz. Bunun meyvelerini de Türk ekonomisine katkımızı artırarak ve Türkiye'nin en önemli sanayi kuruluşları arasındaki yerimizi sağlamlaştırarak alıyoruz. Listede, grup şirketlerimizin üretimden ihracat satışlarına göre yerleri görülüyor. Vestel Dış Ticaret olarak da 2004 yılında 2 milyar 100 milyon dolar konsolide ihracat gerçekleştirdik. Bu yıl da ihracat konusundaki hedeflerimize yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi.

Vestel'in üyesi olduğu Zorlu Grubu, Vestel Elektronik ve Vestel Beyaz Eşya'nın yanısıra Korteks, Zorlu Linen ve Zorlu Enerji ile birlikte toplam beş şirket ile İSO 500 listesinde yer aldı. Zorlu Grubu'nun İSO 500 listesinde yer alan diğer şirketlerinden Korteks, Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşları listesinde 34'üncü, Zorlu Linen 63'üncü, Zorlu Enerji ise 168'inci sırada yer aldılar. Listeye giren Zorlu Grubu şirketlerinin toplam üretimden satışlarının cirosu 4 milyar 200 milyon YTL'yi aşıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vestel-sektorunde-yine-ihracat-lideri_30798.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!