Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Villalar 2 Yıldır Yıkılamıyor

Özel Serdaroğlu Ormanı katledilerek inşa edilen 4’ü su basman seviyesinde toplam 142 villadan oluşan Acaristanbul’un yıkımı, iptal edilen yapı ruhsatlarına, yüksek yargı kararlarına karşın gerçekleştirilemiyor. Önce iptal ettiği inşaat ruhsatlarını daha sonra yenileyen AKP’li Beykoz Belediyesi, en son villaların yıkımı yönünde görüş bildiren

Cumhuriyet Gazetesi
Villalar 2 Yıldır Yıkılamıyor

Özel Serdaroğlu Ormanı katledilerek inşa edilen 4’ü su basman seviyesinde toplam 142 villadan oluşan Acaristanbul’un yıkımı, iptal edilen yapı ruhsatlarına, yüksek yargı kararlarına karşın gerçekleştirilemiyor. Önce iptal ettiği inşaat ruhsatlarını daha sonra yenileyen AKP’li Beykoz Belediyesi, en son villaların yıkımı yönünde görüş bildiren Danıştay 6. Dairesi’nin kararı yerine, İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin kararının arkasına sığınarak süreci uzatmakla suçlanıyor. Yarı inşaat durumundaki villalar 2 yıldır bir türlü yıkılamıyor.

Dönemin Çevre Bakanı Osman Pepe tarafından ortaya çıkarılan Acaristanbul skandalı sonucunda Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nin İstanbul 3. Bölge İdare Mahkemesi’nde açtığı dava, 9 Nisan 2006’da Acaristanbul’daki ruhsatların iptali kararıyla sonuçlanmıştı. Acarlar İnşaat’ın bu karara itirazı ise Danıştay tarafından reddedilmişti.

Ruhsatsız hale geldiler

Beykoz Belediyesi, Danıştay’ın kararının ardından 18 Aralık 2006 tarihine kadar yaptığı inceleme sonucunda yapı tatil tutanakları tutarak 142 adet yapının ruhsatsız hale geldiğini Acarlar’a bildirmişti. Yapıların ruhsatlandırılması için verilen sürenin 18 Ocak 2007’de bitmesi ve bu sürede ruhsatlandırma yapılmaması sonucu dönemin belediye başkanı Muharrem Ergül, dosyayı encümene sevk etmişti.

Yıkım kararı alındı

30 Ocak 2007’de toplanan encümen, Acaristanbul ruhsatlarının iptaline ilişkin Danıştay’a yapılan temyiz başvurusuyla ilgili nihai kararın beklenmesine ve karar gelinceye kadar dosyanın İmar Müdürlüğü’ne iadesine karar vermişti. Çevre ve Orman Bakanlığı encümenin bu kararına itiraz etmişti.

Danıştay 6. Dairesi’nin 9 Şubat 2007’de oy birliği ile ruhsatların iptali yönündeki kararı onamıştı. Bunun ardından Muharrem Ergül başkanlığında 13 Mart 2007 tarihinde olağan toplantısını yapan encümen, Acaristanbul villalarıyla ilgili yıkım ve 240 bin YTL para cezası kararı almıştı. Bu kararın tebliğinden sonra da Acarlar İnşaat A.Ş, 20 Mart 2007 tarihinde encümen kararın iptali istemiyle İstanbul 4. İdare Mahkemesi’ne dava açmış, 26 Aralık 2007’de yürütmenin durdurulması kararı verilmişti.

Belediye kararı temyiz etmedi

Yerel mahkeme, Acarlar A.Ş’nin, Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan kesin izin alınmasına gerek olmadığına hükmetmişti. Beykoz Belediyesi de bu kararı temyiz etmedi ve şirket lehine kararın kesinleşmesine göz yumdu. 26 Mart 2008 tarihinde de yapı ruhsatlarını yeniledi. Çevre ve Orman Bakanlığı bunun üzerine İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin kararına itiraz etti. İtirazı değerlerdiren Danıştay 6. Dairesi de 2009 yılının ocak ayında Bakanlık lehine karar vererek yıkımın yolunu tekrar açtı. İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin “Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan kesin izin alınması” doğrultusunda yeni bir karar vermesi gerekiyor.

‘Belediye süreci savsaklıyor’

Acaristanbul’da içinden çıkılmaz hale gelen hukuki süreci değerlendiren Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhcu, Beykoz Belediyesi’nin tutumunu eleştirerek “Yüksek yargı villaların yıkımına karar verdi. Buna karşın belediye yerel mahkemenin kararını bahane göstererek süreci savsaklıyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/villalar-2-yildir-yikilamiyor_71223.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!